20 superpotravin, které jsou plné živin a posílí vaše svaly, kosti, zvýší vaši imunitu a bojují současně proti zánětům

28.05.2017 23:54

Opravdové jídlo je mnohem zábavnější než pojídání doplňků stravy a navíc obsahuje kombinace vitamínů a minerálů vytvořené přírodou.

Těchto 20 potravin podpoří vaše srdce, kosti, mozek a dokonce i váš sexuální život

Ústřice

Měkkýši jsou obecně zdrojem zinku, vápníku, mědi, jódu, železa, draslíku a selenu. Ale krémové maso ústřic vyniká schopností zvýšit hladinu testosteronu a chrání tak před rakovinou prostaty. Není nutné je jíst pravidelně, ale stačí jednou nebo dvakrát týdně. Při konzumaci se vždy ujistěte, že ústřice neobsahují toxické látky (což je neduh mořských plodů).

Sušené švestky

sušené švestky patří, pro některé překvapivě, mezi tzv. hubnoucí potraviny a jsou bohaté na měď a bór, které mohou pomoci předcházet Sušené švestkyosteoporóze.

Sušené švestky obsahují vlákninu, zvanou inulin, který přispívá ke kyselejšímu prostředí v trávicím traktu. A to usnadňuje absorpci vápníku. Dejte si čtyři nebo pět sušených švestek denně, které vám pomohou k posílení kostí a zvýšení energie.

Bok choy, zelenina běžně přístupná v ČR

Tato křupavá zelenina, která je bohatá na vápník (stavební kámen kostí) ale také vitaminy A a C, B9 - kyselina listová, železo, beta-karoten, draslík. Draslík prospívá svalům, nervům a současně snižuje krevní tlak. Výzkum naznačuje, že beta-karoten může snížit riziko rakoviny plic a močového měchýře, ale také sníží riziko makulární degenerace. Střílet na šálek denně. Bok choy můžete přidat do polévky nebo do jakéhokoliv salátu.

Artyčoky

Artyčoky jsou velebeny po staletí jako jedny z nejlepších potraviny pro zvýšení libida. Tato na vlákninu bohatá rostlina obsahuje více hořčíku a draslíku než jakékoliv jiná zelenina. Listy jsou také bohaté na flavonoidy a polyfenoly (antioxidanty), které mohou snížit riziko cévní mozkové příhody a vitamín C, který pomáhá udržovat imunitní systém.

Kiwi

Stejně jako banány má kiwi vysoký obsah draslíku, který chrání kostí. Je také bohaté na vitamin C, lutein (karotenoid), který může pomoci snížit Kiwiriziko srdečních chorob. Můžete si je dát alespoň jednou nebo dvakrát týdně po cvičení.“

Přidejte celé kiwi včetně slupky do osvěžujících koktejlů a tím tak podpoříte vlasy, kůži a nehty. Slupka je jedlá a plná živin.

Čaj / Green Tea, posilovač imunity

Studie ukazují, že zelený čaj obsahuje antioxidant EGCG (je 200krát účinnější v boji proti volným radikálům než vitamín E), který snižuje riziko vzniku mnohých druhů rakoviny. Jako bonus zelený čaj podporuje redukci hmotnosti, brání vysokému krevnímu tlaku a chrání mozek. 

Fytonutrienty obsažené v čaji podporují růst střevních bakterií, inhibují růst škodlivých bakterií (E. Coli, Clostridium, Salmonella) a současně nechají prospěšné bakterie nedotčené. Proč je to důležité? Protože fungující trávicí trakt je zodpovědný za náš funkční imunitní systém.

Zázvor, posilovač imunitního systému

Zázvor (má žlutou až okrovou barvu)obsahuje gingerol (jenž má na svědomí typickou pikantní chuť), který podporuje vaše zdraví, pomáhá při Zázvorrakovině zejména proti rakovině tlustého střeva, působí jako prevence proti chřipce, rýmě a v neposlední řadě má také afrodiziakální účinky.  Zázvor je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně.

Ze strouhaného zázvoru můžete udělat výborný čaj.

Borůvky, posilují imunitní systém

Toto bobulovité ovoce může pomoci zabránit řadě nemocem, od rakoviny až po srdeční choroby. Jedna porce (cca 80-100g) obsahuje více Borůvkyantioxidantů než jakékoliv jiné tuzemské ovoce, takže borůvky patří na přední místo mezi superpotravinami. Borůvky pokapeme citrónovou šťávou a smícháme s čerstvými jahodami a můžeme dát na palačinky- získáte tak energetizující pokrm.

Rajčata, posilují imunitu

Díky obsahu lykopenu mohou rajčata přispět k ochraně proti degenerativním onemocněním a také v boji proti rakovině prsu. Vařená rajčata a rajský protlak jsou nejlepší (tepelně upravená rajčata obsahují nejvíce lykopenu). Rajčata může pěstovat i v paneláku v květináči, takže si je můžete vypěstovat sami.

Granátová jablka, podporují imunitu

Šťáva z plodů biblického plodu může snížit riziko vzniku většiny typů rakoviny, (díky obsahu polyfenolů, zvaných ellagitaniny). Granátová jablka jsou také dobré pro srdce, proto můžete začít konzumovat už dnes a vaše srdce bude silnější po celý život. Nedávná studie zjistila, že šťáva z granátového jablka zpomaluje růst rakovinných buněk prostaty až šestinásobně.

Tofu, podporuje růst svalů

tofu je vyrobený ze sojových bobů a je velmi oblíbený u veganů a vegetariánů jako zdroj rostlinných bílkovin. Tofu se používá jako náhrada masa, do salátů, obsahuje všechny esenciální aminokyseliny - tzv. kompletní proteiny.

Čočka, podporuje svaly

Čočka je základ pro chutné polévky. Čočka je zdrojem bílkovin, vitamínů (A, C, B, E) a zinku, které podporují dobré sexuální zdraví. Čočku můžete kombinovat s obilovinami pro doplnění všech esenciálních aminokyselin.

Řecký jogurt, podporuje svalovou hmotu

Všechny jogurty poskytují příznivé proteiny stejně jako probiotika, které udržují váš trávicí trakt a imunitní systém zdravý. Ale řecký jogurt má více bílkovin než běžný jogurt, je sladší a vydatnější. Je dobrý k snídani s ovocem a mletými ořechy, nebo můžete natřít na palačinky a nebo skombinovat s ovesnými vločkami.

Vajíčka, podporují růst svalů

Dříve se doporučovalo jíst pouze vaječné bílky, spíše než celá vejce s cílem získat protein bez přidaného cholesterolu. Ale nedávné studie Vejceukázaly, že tuk ve žloutku je důležitý, aby nás nasytil. Navíc výhody příjmu minerálů a živin obsažené v žloutku převažují nad negativním účinkem cholesterolu. Vejce dodají spousty živin při malém počtu kalorií a dobře zasytí. Navíc vejce obsahují cholin a vitaminy skupiny B, které zlepšují funkci mozku.

Čokoládové mléko, podporuje růst svalů

Věřte tomu nebo ne, sladké hnědé mléko miluje každé malé dítě, je skutečně dobré pro i vás. Čokoládové mléko je jeden z nejoblíbenějších nápojů, protože obsahuje syrovátkový protein, který pomáhá obnovit svaly. Navíc to dobře chutná a zároveň obsahuje vápník a vitaminu D, který jak výzkum ukazuje, je důležitý pro zachování chrupavky a zdraví kloubů.

Ananas, působí proti zánětům

Ananas obsahuje silnou kombinací vitamínů, antioxidantů a enzymů (zejména bromelain), který působí na celé tělo proti zánětům a může dokonce pomoci bojovat proti křečovým žílám. Chrání také proti rakovině tlustého střeva, artritidě a makulární degeneraci.

Třešně, působí proti zánětům

Výzkum prováděný americkým ministerstvem zemědělství vyplývá, že denní konzumace třešní může snížit riziko vzniku tendinitidy, burzitidy, artritidy a dny. Studie rovněž naznačují, že snižují riziko vzniku chronických onemocnění a metabolického syndromu. Chutnají skvěle v jogurtu nebo cereáliích, ale můžete třešně přidat do ovesných vloček.

Kurkuma, působí proti zánětům

Kurkumin (obsažený v kurkumě) je polyfenol, který dává koření typický pach a žlutý odstín. Kurkuma má protinádorové a protizánětlivé účinky.Kurkuma Ve skutečnosti, kurkuma může pomoci léčit tyto neduhy (akné, Alzheimerova choroba, nadýmání, artritida, lymská borelióza)

Studie ukazují, že kurkumin inhibuje růst plaků spojených s Alzheimerovou chorobou. Když si připravujeme rybu nebo jiné maso posypeme půl lžičkou kurkumy a tím navíc přidáme pokrmům barvu a chuť.

Lněné semínko, bojovník proti zánětům

Len je bohatý na bílkoviny a vlákninu. Tato semena mají skvělou chuť a se dají kombinovat i s jogurtem. Ve formě oleje má vysoký obsah alfa linolenové omega-3 mastné kyseliny. Len je vedle volně žijících ryb zařazen na seznam potravin pro zdravé srdce a je skvělý také pro mozek.

Mandle

Mandle jsou zdrojem energie a díky rostlinným sterolům snižují hladinu cukru v krvi a pomáhají srdci. Jsou také bohaté na aminokyseliny, které Mandle naturalpodporují růst svalů. Nejlépe je konzumovat mandle natural (se slupkou) namočené ve vodě, protože se lépe tráví.

Zázvor, posilovač imunitního systému
 
Zázvor (má žlutou až okrovou barvu)obsahuje gingerol (jenž má na svědomí typickou pikantní chuť) , který podporuje vaše zdraví, pomáhá při rakovině zejména proti rakovině tlustého střeva, působí jako prevence proti chřipce, rýmě a v neposlední řadě má také afrodiziakální účinky.  Zázvor je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně.
Ze strouhaného zázvoru můžete udělat výborný čaj.
 
více
 
borůvky, posilují imunitní systém
 
Toto bobulovité ovoce může pomoci zabránit řadě nemocem, od rakoviny až po srdeční choroby. Jedna porce (cca 80-100g) obsahuje více antioxidantů než jakékoliv jiné tuzemské ovoce, takže borůvky patří na přední místo mezi superpotravinami. Borůvky pokapeme citrónovou šťávou a smícháme s čerstvými jahodami a mužeme dát na palačinky- získáte tak energetizující pokrm.
více
 
Rajčata, posilují imunitu
 
Díky obsahu lykopenu mohou rajčata přispět k ochraně proti degenerativním onemocněním a také v boji proti rakovině prsu. Vařená rajčata a rajský protlak jsou nejlépší (tepelně upravená řajčata obsahují nejvíce lykopenu). Rajčata může pěstovat i v paneláku v květináci, takže si je můžete vypěstovat sami.
více

Diskusní téma: 20 superpotravin, které jsou plné živin a posílí vaše svaly, kosti, zvýší vaši imunitu a bojují současně proti zánětům

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek