7 tun Goji sušené plody staženy z trhu díky obsahu Carbofuranů

04.07.2017 23:08

4.7.2017 Diana company, Goji sušené plody s obsahem carbofuranů v objemu 7 tun

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala uvádět na trh 7 tun sušených plodů goji z Číny (kustovnice čínská) s názvem GOJI GRADE A od firmy DIANA company. Testy u dodávky prokázaly kontaminaci pesticidy ze skupiny carbofuranů (Carbofuran silný insekticid) které EU pro jejich nežádoucí účinky zakázala v roce 2008. Inspekce to dnes uvedla v tiskové zprávě.

  • GOJI GRADE A - sušené ovoce jednodruhové, označené dobou minimální trvanlivosti do 7. 10. 2018, označení šarže: LOT: PFT16080, dodavatel: QINGDAO PERFECT IMPORT & EXPORT CO. LTD, ROOM 2201, UNIT 2, BUILDING 3, NO.7B SHANDONG ROAD, QINGDAO, Čína.
GOJI - Diana company

Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v pražské provozovně společnosti Diana Company, která je i dovozcem potraviny do České republiky. Inspekce firmě nařídila, aby informovala všechny své odběratele a zajistila stažení závadné šarže z trhu. Inspekce zároveň s dovozcem zahájí správní řízení o uložení pokuty. Kromě 161 odběratelů v ČR má podle inspekce firma i deset odběratelů v Rakousku a Maďarsku.

3.5.2017 Organic Way, objem 2,3 tuny sušených goji s obsahem pesticidů

podobný problém u plodů Goji - kustovnice čínská s Carbofurany měla i před 2 měsící společnost Organic Way s r.o. uz Ostravy, SZPI zakázala uvádět na trh 2,3 tuny sušených plodů Goji.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala uvádět na trh dva tisíce tři sta kilogramů sušeného ovoce z Číny, u kterého laboratorní analýza prokázala kontaminaci v EU zakázanými pesticidy ze skupiny Carbofuranů. Jednalo se o populární plody kustovnice čínské, zvané též goji.

Organic Way goji

Potravina kontaminovaná Carbofurany a Propargitem

  • GOJI – sušené plody kustovnice v balení 1 kg
  • Datum minimální trvanlivosti: 06/2018
  • Výrobce: Organic Way s.r.o., Mexická 177/22, 712 00 Ostrava
  • Dodavatel: Smart AD s.r.o., Dobrá 240, 739 51 Dobrá
  • Předmětný vzorek inspektoři SZPI odebrali v provozovně Jiří Kovářík, Sloupského 1197, 686 01 Uherské Hradiště.

Laboratoř SZPI ve vzorku identifikovala vedle Carbofuranů i pesticid Propargit. Carbofuran byl používán jako silný insekticid a pro své nežádoucí účinky jej EU od r. 2008 zakázala.

„Potravinářská inspekce doporučuje všem spotřebitelům, aby předmětnou šarži potraviny nekonzumovali. S kontrolovanými osobami zahájí SZPI správní řízení o uložení sankce,“ uvedl Pavel Kopřiva ze SZPI.

Problém s potravinami z Číny, které obsahují pesticidy, se opakuje. V minulosti zjistila SZPI jejich přítomnost třeba v čajích či v pomelu.

Zdroj: SZPI

Diskusní téma: 7 tun Goji sušené plody staženy z trhu díky obsahu Carbofuranů

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek