Chia seeds

16.07.2015 22:12

Chia semínka - úžasná superpotravina pro Vaše zdraví

Jak ukazují četné vědecké studie, doporučenou denní dávku důležitých živin dokáže získat z přijímané potravy vskutku málokdo. Pokud chcete svou bilanci zlepšit, aniž byste se dopovali doplňky stravy, Vaší pozornosti by neměly ujít superpotraviny - tedy potraviny obsahující neuvěřitelně velké množství těchto živin. Jednou z vysoce ceněných superpotravin jsou chia semínka.

Olejnaté plody šalvěje španělské

Co jsou to chia semínka? Čia semínka jsou olejnatá semena šalvěje španělské, vysoké byliny s fialovými nebo bílými květy. Jaké konkrétní živiny činí z těchto semen super potravinu? Minerály (zejména hořčík, draslík, bor, zinek a fosfor), vitamíny (vitamín A, téměř všechny vitamíny skupiny B), vláknina, polynenasycené mastné kyseliny (82% z nich ve formě omega 3-6-9 s optimální rovnováhou omega 3 a omega 6 mastných kyselin) a další. Jen pro zajímavost uveďme, že chia (nazývaná též čia, chio nebo čio) semínka obsahují 5x více vápníku než kravské mléko a k tomu 3x více železa než špenát. Není divu, že tvořila důležitou složku v jídelníčku aztéckých válečníků – jediná hrst chia semínek jim dodala dostatek energie na celý den a chránila jejich organismus před dehydratací. Vodu totiž semínka uvolňují postupně.

Prevence řady nemocí a neduhů

Díky obsahu zmíněných cenných látek mají čia semínka blahodárný vliv na naše zdraví. Extrémně vysoké množství vápníku, které je navíc AWA superfoods Chia semínka umocněné přítomností boru, jenž zaručuje jeho maximální vstřebávání, pomáhá předcházet osteoporóze, proto se semínka doporučují ženám v menopauze a seniorům, kteří jsou tímto neduhem nejvíce ohroženi. Stejně tak je vápník důležitý pro děti ve vývinu a sportovce.

Vstřebávání vápníku rovněž zlepšuje hořčík, jehož mají čia rovněž extrémní množství. V semenech přítomný draslík předchází svalovým křečím a normalizuje krevní tlak. Zinek posiluje imunitu. Prvky, jako je měď, mangan a další, pak podporují správné fungování endokrinního systému. O správnou funkci nervového systému se zase postará fosfor.

Tímto se výčet přínosů čia semínek pro zdraví zdaleka nevyčerpává, semínka rovněž normalizují hladinu krevního cukru (jsou proto ideální pro diabetiky), pomáhají snižovat cholesterol (tudíž jsou prevencí kardiovaskulárních chorob), díky obsahu antioxidantů rovněž snižují riziko onkologických onemocnění, podporují metabolismus, celkově regenerují pohybový a svalový aparát, zlepšují kvalitu vlasů, nehtů a pokožky, předcházejí vzniku Alzheimerovy choroby a tak bychom mohli pokračovat.

Přečtěte si více a ochutnejte Více o výjimečných účincích této superpotraviny se dočtete na stránkách www.awashopbrno.cz, kde si můžete čia semínka také objednat, a to v různých velikostech balení. Navíc zde najdete také skvělé recepty na pokrmy s čia semínky. Udělejte něco pro své zdraví a obohaťte jimi svůj jídelníček!

Doporučená denní dávka: 10-20g, tj. 1-2 polévkové lžíce

Recepty