Co je vlastně RAW strava?

08.09.2016 21:01

RAW strava je v poslední době velmi oblíbený a zmiňovaný pojem. Kolik z nás však ví, co to opravdu je a co přesně to znamá? Dovolím si trošku RAW stravatéma probrat a přiblížit...

RAW strava, živá strava

RAW strava nám má navodit návrat k přírodě a jejímu bohatství. RAW strava, tedy živá rostlinná strava nebo i vitariánství je veganská výživa, která se skládá z konzumace surovin nevařených a připravených do 45°C. Zde bychom mohli zmínit kvalitní oleje, semínka, ořechy, ovoce, zeleninu a bylinky. Opatrně, abychom si nezaměňovali pojem „živá“ a „syrová“ strava. Rozdíl je v tom, že syrová strava může ve svém jídelníčku zahrnout i maso, mléčné výrobky, vejce, apod. avšak toto do RAW stravy rozhodně nepatří.

Živá strava, tedy RAW strava je jednoduchá na přípravu, je rychlá a také hodně zasytí. Tento druh stravy je plný minerálů, enzymů a vitamínů. Pokud se rozhodnete pro očistu svého těla, můžu Vám zaručit, že touto stravou rozjedete podporu zdravého organismu Mnozí z nás se však bojí, že RAW strava je nudná a bude nás nutit baštit jen zeleninu.. žádná strava nesmí být jednostranná a to ani RAW strava. Proto je dobré zde nechat popustit uzdu fantazie a kombinovat to, co nám chutná .. můžu Vám doporučit třeba avokádovou pomazánku nebo cukýnovou pomazánku , osobně vyzkoušeno, rychlovka, jednoduchost a mňamka .

Je důležité, abychom při této stravě dodávali našemu organismu nezbytné látky. Které mezi ně patří? Důležitý je:

  1. Vápník – ten můžeme získat z mrkve, pomeranče, brokolice, papáji, chlorelly, sezamu, mandlí, slunečnicových semínek, vlašských ořechů, kešu, para ořechů, konopného semínka a maku.
  2. Hořčíkořechy, různé semínka, mořské řasy a chaluhy, sušené ovoce, ananas, fíky, vojtěška, celer, med, mandle, avokádo, banán, broskve, jablka.
  3. Bílkoviny – špenát, kapusta, oříšky, sója, brokolice, naklíčené obiloviny, květák, petržel.

A tak bych mohla dál pokračovat J pokud víte, že i přes baštění všech superfoods Vám něco chybí, dovolila bych si doporučit například křemelínu, obsahuje v sobě 28 minerálů, které nám dodají potřebné. Stačí rozmíchat lžičku prášku ve vodě nebo snídani.

Plusy této stravy? Díky svému složení dodá našemu tělu hodně minerálů a živin, které pro nás vytvoří kvalitní energii. Vláknina, která je obsažená v RAW jídelníčku nám dopřeje daleko lepší trávní. Výsledkem bude snížení váhy a srovnání na optimální úroveň. Dalším plusem je čas, který již nemusíte trávit vařením.

RAW strava, vitariánství je určitý výživový směr, kdy přehodnotíte pohled na určité věci ve Vašem životě. Jakmile začnete jíst živou stravu, nemusí Vaše tělo vynaložit tolik energie, aby strávilo vše, co sníme. Díky tomu nám zbude více sil pro nás samotné, nenastoupí únava po jídle, pročistí se nám pleť a celkově se budeme cítit lehčí a zdravější. Pro každého tento směr není, ale je dobré vědět, jaké máme možnosti a co kolem nás je. Všichni si můžeme vybrat, kudy půjdeme a co budeme baštit. Dobrou chuť a příjemné objevování 

Zdroj: harera.cz