Druhy potravin

10.07.2017 21:20

BIO potraviny

BIO potraviny mají původ v ekologickém zemědělství, kde jsou dodržována přísná pravidla pro zemědělskou výrobu. Minimálně 95 % složek musí být z ekologické produkce, podmíněné je využití místních zdrojů, jako jsou hnojiva a krmiva. Zakázaný je obsah geneticky modifikovaných organismů (GMO). Potraviny jsou schvalovány za velmi přísných podmínek na zemědělskou výrobu opakovaně, každý rok.
Sortiment potravin zahrnuje maso, mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, semena, ořechy, sladidla, oleje, ovoce, zelenina, výrobky z těchti potravin atd..

RAW potraviny

Slyšeli jste již někdy slovo RAW ( ró ), nebo RAW strava, RAW food, syrová strava?? Ano, pak udělejte změnu zbavte se konzerv, párků a knedlíků, masa, mléka, sýrů, vejec a prostě všeho co potřebuje tepelné zpracování s teplotou vyšší jak 40-45 stupňů celsia. Budete používat šetrné metody zpracování syrové stravy jako je máčení, klíčení, odšťavňování, mixování, kvašení nebo sušení nepřekračující 42 stupňů Celsia. Ano nyní jste v říši RAW stravy nebo RAW food!! Čekájí vás jen čerstvé, syrové potraviny, nejlépe sklizené přímo ze stromu, zahrádky či farmy.

Paleo potraviny

Zjednodušeně podle Jany: Návrat k pokrmům a životu lovců a sběračů ve starší době kamenné. Tak teď určitě přiletí Poznejte Paleo superpotravinybuvolí kost, protože jsem naprosto nepochopila, proč se v čemkoliv vracet někam, kde se až 60% lidí nedožilo prvních pěti let života

Mělo by se říct, že se nejedná o žádnou dietu, ale celkový životní styl, patří k němu náročné fyzické cvičení, je o kondici, síle, rychlosti a výbušnosti. Celkově asi spíš pro pány lovce a ne ženy sběračky, ale nevylučuje se to, ať jsem korektní.

V této oblasti stravování nemají jasno sami její zastánci. V zásadě by se mělo jednat o konzumaci syrové stravy, zaměřené na živočišnou bílkovinu, tedy maso, ryby, pak bobuloviny, divoké byliny. Zákaz je všechno, co si jen čichlo k obilí, takže například veškeré pečivo, těstoviny, sušenky, sladkosti a cukrovinky, mléko a mléčné výrobky, káva a alkohol.

 Já si ovšem našla většinu paleo receptů, kde se maso peklo v troubě a přidávala se k němu třeba na páře prohřátá zelenina. Tak nevím, takhle vařím taky, tataráka s hovězí svíčkové miluju a přesto se do paleo klubu nehlásím.

 

GMO - Geneticky modifikované organismy

Pokud produkt obsahuje GMO, musí být vždy spotřebitel upozorněn na obale. Soupis povolených GMO vyplývá z nařízení EU.

Tyto potraviny vznikají tak, že je do rostlin nebo živočichů vnesen nový genetický materiál, aby tak získali nové vlastnosti, například odolnost vůči chorobám, a tím i větší výnos. Část populace i odborníků mají z GMO obavy, ať už kvůli zdraví (mohou obsahovat větší stopy pesticidů, vyvolávat nečekané alergie) nebo kvůli životnímu prostředí (pokud by se GMO staly samy plevelem, jejich odolnost by stěžovala likvidaci).

BIO dynamické potraviny

Takto označené výrobky poskytují spotřebiteli více informací o způsobu pěstování dané plodiny. Tento typ zemědělství sleduje zásady organického zemědělství, ale respektuje i další normy. Biodynamická farma funguje jako uzavřený celek, odpad se zpracovává na kompost, který se později znovu použije na hnojení půdy, zadržuje se dešťová voda, využívá se rostlinných a živočišných zákvasů a  také používá např, mulčování. Dalším hlediskem biodynamického přístupu je aktivní péče o životní prostředí a zachování přírodní biodiverzity s minimálními zásahy člověka podle zásady pochopit a tam kde je to nutné napodobit!!!
  • vždy je zásadní otázka: žijí v pěstované půdě živočichové např, žízaly atd? Pokud ne? Tak si hledejte jiné zdroje BIO potravin

Organické potraviny

Označují čerstvé potraviny, které byly vypěstovány bez použití umělých hnojiv nebo prostředků proti škůdcům. Úrodnost půdy je udržována pomocí kompostu a střídání plodin, škůdci jsou likvidováni mechanicky nebo přírodními postupy. To znamená, že organicky vypěstované plodiny mohou mít nižší obsah kontaminujících syntetických látek.
  • místní farmáři, drobní pěstitelé, zahrádkáři

Udržitelné potraviny

Produkci udržitelných plodin je možné zajistit dlouhodobě, aniž by to mělo negativní dopad na životní prostředí. Mezi takové plodiny se řadí například ovoce, zelenina, luštěniny, obilniny, ořechy a semínka, pokud se konzumují v sezoně. Tady je nutná zásadní zásadní podmínka, péče o krajinu (návrat k systému našich předků), bránění erozi půdy, vyšování vrstvy humusu, efektivní využívání vody atd.

Neudržitelnou variantou jsou potraviny méně dostupné a v omezeném množství nebo náročné na zpracování a dovoz. Mezi neudržitelné potraviny můžeme označit i pěstování v hydropóniích.

Hydroponické potraviny

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Rostlinám škodí studený vzduch a průvan, potřebují hodně světla, ale je nevhodné je vystavit  slunečním paprskům přímo. Jedním z důvodů, proč je to nyní tak popůlární (velkopěstitelé) je to, že je to levnější, snadnější a po celý rok (bez ohledu na roční období). Ale s přírodou to nemá nic společného.
  • nyní běžně dodávané, např. sezónní zelenina a někdy ovoce po celý rok (potraviny z hydropónií)
  • neudržitelné potraviny, nemají styk s půdou a nerostou v ní - neexistuje koloběh a cykly přírody
  • uměle vytvořené podmínky pro růst a život rostlin (obdoba zvířat v zoologické zahradě)
  • jsou používány šlechtěné odrůdy - důsledkem je ztráta chuti, živin , ale máme dokonalé, krásné barvy a  tvary bez vady... (jako u modelky, ale co v běžném životě bez mola a peněz?...)
  • rychlejší růst rostlin, náchylnost k chorobám, pěstování v umělé atmosféře bez přímého slunce a denních cyklů
  • potraviny pěstované na hydropóniích mají jinou chuť a nižšší obsah živin
  • rostliny mají oslabený imunitní systém
  • jde o progresi nebo degresi (živé nebo mrtvé potraviny)? Je to odrazem stavu naší společnosti a kultůry.

Brainfood strava

Co si můžeme pod slovem "Brainfood" představit? Obecně se dá řici, že jsou to potraviny, které zvyšují naše duševní výkony, zejména Brainfoodkoncentraci a paměť, a současně chrání a vyživují náš mozek. ,Můžeme je tedy i nazvat "superpotravinami" pro výživu mozku. Více o Brainfood

Pod slůvkem "brainfood (doping pro mozek) - potrava pro mozek" si představíme všechny potraviny, které nám pomáhají k dosahování lepších duševních výkonů (schopnost koncentrace a zapamatování) a současně obsahují látky, jež chrání a vyživují mozek.

Funkční potraviny

 
Zdroj: prostřeno.cz

Diskusní téma: Druhy potravin

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek