Jak zacházet se superpotravinami, aby se nezničila jejich síla

24.10.2016 23:35

Důležité je vědět, jak je do jídelníčku zařadit, za jakých okolností jsou přínosné a v čem naopak mohou být rizikové. Špatná úprava může jejich výživový potenciál zničit a degradovat je na obyčejnou prázdnou potravinu téměř bez zivin.

Co je vlastně superpotravina

Superpotraviny, které obsahují největší koncentraci živin prospěšných pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu (vitamíny, minerály, vlákninu, bílkoviny, enzymy, antioxidanty). Mají schopnost zvyšovat vitalitu a energii, detoxikují tělo, posilují imunitní systém. Většinou jsou to potraviny ověřené předchozími civilizacemi po stovky let. Jsou to například různé plody, ovoce, zelenina, semínka, zelené potraviny, obiloviny, luštěniny, ořechy, koření, houby, oleje, přírodní sladidla, adaptogeny...

Poradce pro výživu Jakub Přibyl upozorňuje na fakt, že s potravinami z kategorie „superfoods“ musí lidé umět zacházet, podobně jako např. s kořením. Více totiž nemusí nutně znamenat i lépe. Důležité je vědět, jak je do jídelníčku zařadit, za jakých okolností jsou přínosné a v čem naopak mohou být potenciálně rizikové. Podle něj si tedy rozhodně nestačí najít nějakou superpotravinu a tu pak bezhlavě začít konzumovat „ve velkém“.

„U všech těchto potravin musíte znát jejich působení (některé jsou určené jen ke krátkodobým ´revitalizačním kůrám´, některé mají stimulační účinky a jejich užívání tedy nemusí být vždy výhodné) a hlavně musíte vždy zvážit jejich původ a kvalitu z hlediska potenciální kontaminace, např. těžkými kovy, rezidui pesticidů, mykotoxinů atd. Zapamatujte si – jako u každé potraviny platí základní toxikologické pravidlo: Každá látka/potravina může být jedem, záleží pouze na množství a přeneseno na potraviny – kvalitě! A to platí i pro tyto jinak mimořádně výživově přínosné potraviny.“ Podle Jakuba Přibyla nikdy není dobře vsadit pouze na konzumaci jen té jedné potraviny se supervýživovým profilem, o které nás reklamní sdělení přesvědčuje, že je to řešení všech našich problémů. „Své klienty učím objevit výhody, které superpotraviny nabízejí, ale současně je také učím, jak je správně kombinovat, jak je správně připravit (nešťastná kulinární úprava může jejich výživový potenciál zničit a degradovat je tak na obyčejnou poživatinu).

Nejoblíbenější superpotraviny výživových poradců

Quinoa (Merlík chilský)

je pseudoobilovina pocházející z Ameriky, která kromě toho, že je velmi chutná, obsahuje velký obsah bílkovin a vápníku, zároveň je i cennýmQuinoa zdrojem železa, fosforu, hořčíku, vitamínu B a E. V neposlední řadě je to potravina bezlepková. Mám ji moc ráda jako přílohu k hlavnímu jídlu. Moc neholduji masu, proto je quinoa pro mě vynikající, protože díky ní není mé tělo ošizeno o cenné látky.

 • bezlepková obilnina
 • brainfood
 • alternativa bílé rýže
 • více

Chia semínka 

jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, antioxidantů a vlákniny. K nejdůležitějším vlastnostem patří to, že na sebe dokáží navázat ve velké míře chia semínkavodu a tím přispívají k hydrataci těla a zlepšují i fyzický výkon. Díky vitamínu E a C působí protizánětlivě, mají pozitivní vliv na vlasy, nehty i pokožku. Já si na nich pochutnávám moc ráda ke snídani. Přiznávám se, že mi chutná sladké. A na druhou stranu je vhodné střídat chutě pokrmů. Proto když smíchám ovoce, bílý jogurt, chia semínka a případně lžičku kvalitního medu, získám tak hodnotný ranní pokrm, který navíc dokáže uspokojit chutě na sladké.

Matcha čaj 

pochází z Číny, obsahuje velké množství přírodních antioxidantů, které posilují přirozenou obranyschopnost organismu. Polyfenoly mají pozitivní vliv v boji proti stresu i proti stárnutí. Kromě různých odvarů se z něj dají vyrobit i dezerty, zmrzliny atd. Ráda si jej dávám pro zahřátí jako čaj i pro povzbuzení místo kávy.

Goji 

obsahuje největší koncentraci antioxidantů ze všech druhů ovoce a zeleniny, například betakarotenu má více než mrkev. Díky hořčíku je Gojivynikajícím bojovníkem proti stresu. Goji pomáhá proti únavě, posiluje imunitu. Moc ráda plody goji používám do jogurtů, dezertů i salátů.

 • oranžovo-červené bobulovité ovoce
 • superfoods
 • sušené goji si uchovávají skvělé nutriční hodnoty a dají snadno a rychle kulinárně využít
 • antioxidační vlastnosti
 • protizánětlivé účinky a posilují imunitu
 • jedinečný zdroj aminokyselin - redukční režimy a sportovní výživa
 • zdroj karotenoidů
 • preventivní účinek proti celé řadě onemocnění
 • více

Borůvky

 jsou v tom nejužším výčtu uznaných superpotravin, tedy potravin s mimořádně vysokou nutriční hodnotou, a faktem je, že já je (instinktivně) zbožňoval už od malička, aniž bych o jejich zázračných účincích věděl. Jakmile začne sezóna lesních borůvek, stanou se pravidelnou součástí mého každodenního jídelníčku, nejen pro jejich senzorické vlastnosti (miluji borůvkové smoothie), ale především pro jejich vysokou nutriční hodnotu.

lesní borůvkyLesní borůvky jsou opravdu ryzí superfoods a potvrzují to četné laboratorní analýzy, které prokázaly vysoký obsah hned celé řady nutričně významných látek. (Pozor, toto platí pro lesní borůvky a částečně i kamčatské. Kanadské borůvky, běžně dostupné v supermarketech, mají podstatně nižší nutriční potenciál!) Lesní borůvky jsou vůbec jedním z nejbohatších zdrojů příznivě působících flavonoidů (např. anthokyanů, které jsou zodpovědné za typické modro-fialové zbarvení borůvek a které vykazují vysokou antioxidační aktivitu, čímž chrání organismus před škodlivými účinky volných radikálů. Přeneseně to znamená, že organismus chrání před předčasným „buněčným stárnutím“. V kontextu dnešní doby určitě stojí za zmínku významně preventivní působení borůvek proti vzniku rakoviny. Nutno podotknout, že tyto vlastnosti platí i pro další bobulové ovoce a většinu potravin z kategorie superfoods.

Jakmile skončí sezóna borůvek, doplňuji jídelníček o jiné druhy superfoods s podobným nutričním významem. Můj tip: vyzkoušejte do jídelníčku zařadit např. sušený koncentrát z acai. Pochopitelně tyto vědecké poznatky nejsou z hlediska praxe nijak převratné a borůvky odjakživa patřily mezi hlavní nástroje lidového léčitelství. Jen pro zajímavost, naši předci je v řeči moderní medicíny používali například jako velmi účinné antidiarrhoikum (působí proti průjmům), angioprotektivum (pro jejich ochranný a posilující účinek na cévy), dále jako diuretikum s příznivým působením na močové cesty a ledviny (v tomto kontextu mají také „detoxikační účinek“) anebo také jako podpůrný prostředek premenstruačního syndromu.

 • brainfood
 • antioxidant - působí proti volným radikálům
 • zpomalují proces stárnutí
 • více

Jednoznačným favoritem mezi superpotravinami  je mladý ječmen

Lenka Diblíková, dopřávám si ho každý den jako zelenou energetickou vzpruhu, a nejen to! Nápoj z mladého ječmene je totiž bohatým Ječmenzdrojem celé řady biologicky aktivních látek ve vyváženém poměru a v dokonale lehce vstřebatelné formě. Obsahuje vitamíny (beta-karoten, sk. B, C, E, kyselinu listovou), minerální látky a stopové prvky (vápník, hořčík, železo, chróm aj.), esenciální aminokyseliny. Nejcennější položkou na seznamu zdraví prospěšných látek je ovšem chlorofyl (až 70 % obsahu), který čistí krev a zlepšuje distribuci kyslíku k buňkám. Navíc vytváří prostředí nevhodné pro růst bakterií.

Mladý ječmen má rovněž antioxidační účinky, chrání buňky před účinky volných radikálů a před předčasným stárnutím, posiluje imunitu, působí protizánětlivě, detoxikuje tělo a slouží jako prevence rakoviny.

Důvod, proč ale tento „elixír života“, jak se mu přezdívá, popíjím každý den já, je jeho vysoký obsah enzymů. Blahodárně působí na zažívání, když trochu „hřešíte“ v jídle, a harmonizují většinu metabolických procesů v těle. Nápoj si míchám do studené vody, jednu lžičku prášku a 2 dcl vody a dokonale rozmíchám v shakeru. Nápoj je vhodné pít nalačno a s hodinovým odstupem od jakékoliv běžné medikace. Mimochodem funguje i jako spolehlivý vyprošťovák po náročné noci…

 • green food
 • podporuje imunitní sytém
 • působí proti stárnutí
 • zlepšuje stav paradentózy
 • eliminuje nepříjemné tělesné pachy
 • napomáhá při léčbě neplodnosti
 • patří k ochlazujícím potravinám, je proto vhodný zejména pro horké a letní dny
 • dodává energii
 • vhodná kombinace s chlorellou ( dochází k synergickému působení obou složek )
 • vylepšuje stav problematické pokožky, čistí pleť při akné, napomáhá léčbě ekzémů a lupénky
 • více
Zdroj: vitalita