Léčivé koupelové soli

11.01.2016 00:14

Sůl v potravinách ve větších množstvím není pro tělo zdravá opakem je sůl koupelová, která se používá na tělo a skvěle působí na uvolnění a při detoxikaci organismu. Bylinnou koupel si však můžeme připravit sami doma a naložit se po práci do horké vany.

Jak na to?

Jakou sůl pro tuto koupel vybrat? Nedoporučujeme klasickou jedlou sůl , ale například:

 Sůl z Mrtvého moře, 

která obsahuje největší obsah minerálů a výživných látek. Působí blahodárně na kožní onemocnění ( lupénka, ekzémy, akné a jiné kožní sůl z Mrtvého moře defekty ). Tato sůl z Mrtvého moře je vhodná i pro léčení dýchacích potížích, astmatu. Sůl působí též v kombinaci s teplovou vodou na uvolnění svalů, bolesti kloubů a zad. Stimuluje cirkulaci krve a regeneruje pokožku. Sůl z Mrtvého moře není vhodná pro vnitřní konzumaci, protože je příliš hořká.

Himalájská sůl, 

tato sůl se používá jak pro vnitřní použití na dochucení jídel, tak pro koupele. Typicky růžová barva této soli je dána přímesemi oxidu železa a vysokému obsahu vápníku, draslíku, hořčíku železa, zinku a dalších... )

Přísady do solí:

pro přípravu domácí koupele doporučuje přidávat nejlépe jednu bilinu, dle vašeho aktuálního psychického a fyzického stavu. Pro přípravu vanové koupele smícháme 2 hrnky soli s deseti gramy sušené drcené byliny a důkladně promícháme ve větší nádobě. Pro čichový zážitel můžeme přidat pár kapek éterického oleje.
 

Levandule

prospívá klidnému spánku a celkovému zklidnění zejména po stresu, depresích a nervovém vypětí. Vhodná je při začínající chřipce a nachlazení. Prospívá i při bolestech kloubů a svalů.
 

Růže

harmonizuje ženskou psychiku, působí jako přírodní antidepresivum, prospívá při ženských problémech, posiluje vnitřní orgány. Podobný účinek má i meduňka.

 

Jehličnany 

 
vhodné zejména pro muže, regenerují unavené svaly a působí na muže uklidňujícím a relaxujícím dojmem. Podobný účinek má i tymián.
 

Éterické oleje

tyto oleje je nutné nejprve rozpustit v tuku ( jako nosič lze použít vysoko tučné mléko nebo smetanu ), pokud bychom to neudělali byla by na povrchu vody jen mastná kola.
  • jalovec - uvolnění svalů a kloubů
  • meduňka - při depresích, nespavosti a na uklidnění
  • citrusy - mandarinka a citrón ( vhodné při větší únavě, dodají energii, optimismus a působí jako harmonizátor psychiky )