5 důvodů, proč jíst Chia semínka denně

15.03.2014 12:52

PĚT DŮVODŮ, PROČ MÍT CHIA SEMÍNKA KAŽDÝ DEN

1. Chia semínka - jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů, jejich koncentrace je ještě větší než v čerstvých borůvkách. Antioxidanty jsou potřebné k udržení zdraví a pomáhají vypadat mladě! Jsou právem zařazeny mezi superpotraviny( superfoods ) 21. století

2. Chia semínka pomáhají zhubnout. Zní to neuvěřitelně, ale tyto malé semínka absorbují 12 násobek své váhy po smíchání s vodou nebo po zapití vodou v žaludku. To dává pocit sytosti, zabrání chuť na nezdravé potraviny, což vám ušetří nadbytečné kalorie a podporuje správnou činnost trávicího systému.

3. Semínka Chia obsahují vápníku pětkrát více než je v mléce, dvakrát více bílkovin než všechny ostatní osiva obilovin, nebo dvakrát více draslíku než banány, atd. To znamená, že budete mít více energie než kdy jindy, mozek bude pracovat na plné obrátky. A už tyto 3 body jsou důvodem aby jste si běželi nakoupit chia semínka do nejbližšího obchodu( např. internetového AWA shop Brno ) , nebo potřebujete více argumentů??? Tak Vám přidáme další.

4. V Chia semínkách je hodně  mastných nenasycených kyselin omega-3 a omega-6, které musí být přítomny v každodenní potravě. Omega-3 důležitá pro srdce a snížení hladiny cholesterolu, pomáhají snižovat bolest a i artritidu.

 5.. Chia semínka pomáhají snížit krevní tlak a stabilizovat hladinu cukru v krvi. Podle stavu výzkumu diabetiků provedených v Torontu, po pouhých 3 měsících každodenního užívání Chia semen, krev se stala méně náchylná ke vzniku krevních sraženin.

Chia semínkaZávěr: nezáleží na tom, zda jste zdravá, nebo zda trpíte diabetes nebo prostě jen chcete zhubnout - Chia semínka  potřebuje každý opakovaně každý den - jednoduše přidat špetku do salátů a dalších pokrmů, omáček, zelených smoothies, atd. A trochu historie ... Je zřejmé, že Chia semínka se začaly používat před více jak 3000 lety, a taky, že tato semena byla používána jako platidlo v centrálním Mexiku v letech 1500 až 900 let před naším letopočtem. Pak je bývalí mexičané jedli odděleně jako obilí, nebo ve směsi s jinými zrny, jakož i vyráběli nápoj z těchto CHIA semínek (nabobtnat ve vodě). Chia se mele na mouku, která je součástí léků  s Chia olejem. Chia semínka jsou jednou z hlavních složek stravy nejen Aztéků, ale i další předkolumbovské civilizace - Májové. Jméno jednoho z mexických států pochází z výrazu "chia River" (Chiapas), což naznačuje, že v této oblasti byli tato semínka byly pěstovány již od starověku. Historická fakta a další informace o chia můžete přečíst v angličtině online  na eatchia.com

Tipy na jednoduché recepty s Chia semínky:

Chia seedsEnergy drink a sušenky:  2 lžíce chia - 2 lžíce limetkové šťávy - 2 polévkové lžíce medu ( agave ) - 4 lžíce vody -  do 2 šálků Chia směs nalít s vodou v poměru alespoň 1:2, a nechat přes noc,  ráno bude příjemná hustá kašička. . Smíchejte vše v mixéru a můžete přidat čerstvé plody nebo nasáklé Chia semínka se sušenými meruňkami, švestkami, kustovnicí čínskou, rakytnike.....

Další snadný, rychlý a vydatný kakao koktejl: - lžíce arašídového másla, kešu nebo mandlové pasty (včetně surových mandlí) (snadné najít v obchodech zdravé výživy) - šálek horké vody - špetka soli (můžete také Kayenský pepř) - banán nebo pár kapek stevia extraktu nebo sirup z agave  - 1-2 lžíce kakaa  - 1-2 lžíce Chia semínka . Vše kromě semen Chia a šlehačky vložte do mixéru a rozmixujete, potom přidejte chia semínka a nechejte odstát po dobu 15 minut tak, aby se staly měkčí. Potom dozdobte šlehačkou.

Jak používat semínka chia ( chia seeds )

Zdroj: naturensider.com