Anona Graviola

15.04.2014 19:31

Annona Graviola

Graviola je nazývána jako zázračný lék z Amazonie . Není to až tak dávno, co se začaly iu nás objevovat nové produkty z léčivých rostlin do té doby nevídaných , o kterých bylo dříve jen opravdu málo informací . Maca, Chia semínka, Lacuma, Lapacho , Uňa de Gato , Jaborandi , to jsou jen ty nejznámější z nich. A co mají společného - oblast nejrozsáhlejších panenských deštných pralesů  a pohoří jihoamerických And. Anona Graviola patří potenciálně mezi velmi účinné prostředky při léčbě různých typů rakoviny.

A jak poznáme Graviolu?

Anona GraviolaGraviola , nebo jiným domácím názvem Guanabana , latinsky Annona muricata je nižší strom výšky do 10 metrů s úhlednými kopinatými lesklými listy , hladkou kůrou a květy a plody , které vyrůstají přímo na kmeni a na starších větvích . Tento jev se nazývá kauliflória , a je obvyklý zejména u  tropických stromů. Vyskytuje a pěstuje se nejen v povodí Amazonky , ale v celé severní oblasti Jižní Ameriky, ve Střední Americe až po Mexiko a v Karibiku. Její poměrně velké rozšíření a značná obliba lze vysvětlit především její plody. Plody, resp. přesněji souplodí graviole dorůstají běžně až do velikosti dětské hlavy a dosahují hmotnosti až 3 kilogramy . Pod hladkou zelenou slupkou s drobnými měkkými ostny ( podle nich dostala slovenský název Anona mäkkoostnatá ) se ukrývá vláknitá , ale velmi chutná dužina s množstvím velkých lesklých černých semen. Plody jsou chuťově opravdu výjimečné, chutí připomínající osvěžující broskvový pudink s jemným podtónem banánu nebo hrušky . Plody graviole su nejen prvotřídní stolní ovoce , ale také se zpracovávají na džemy , sirupy, zmrzliny, pyré a džusy, zejména v zemích, kde se tento druh pěstuje . Opravdu jen v poslední době pronikly na veřejnost i informace o zázračných léčivých účincích tohoto stromu .

Anona Graviola léčivé účinky

Už dávno byly amazonským indiánům známé léčivé účinky tohoto stromu u klasických onemocněních. Kůra, listy a kořeny působí jako sedativum , antispasmodikum , hypotenzívum a nervové sedativum . V Peruánské oblasti se čajem z listů léčí cukrovka, v Brazílii se zase odvar z kůry používá na podporu funkce jater. Z nezralých plodů az listů nasáklých v oleji se vyrábějí účinné domácí léky proti neuralgii , artritidě a svalových bolestech . V oblasti Karibiku k tomuto využití přistupuje léčba hypertenze , chřipky , rozdrcené semena se používají k vypuzení parazitů ze střev .
První výzkumy s graviole se začaly již v 40 letech minulého století . Předmětem zájmu se staly zajímavé sloučeniny, které Suu obsažené v listech , kůře a kořenech s názvem anonové acetogeniny . Tři vzájemně nezávislé skupiny nejméně v osmi klinických studiích potvrdily, že tyto sloučeniny mají silné protinádorové účinky a vysokou selektivní toxicitu proti rakovinovým buňkám aniž poškozovaly buňky které jsou zdravé . Navíc selektivní toxicita u některých anonacetogenínoch byla potvrzena již při velmi nízkých dávkách . Až v roce 1998 byly publikovány další čtyři vědecké práce, které blíže specifikují tyto výjimečné a jejich sloučeniny lokalizaci rozšířily i na další rody a druhy z čeledi anonovitých . Výzkumu anonacetogenínov se začala věnovat zejména Purdue University ve státě Indiana a financoval jejich Národní ústav pro výzkum rakoviny . Z výzkumů vyšlo nejméně 9 amerických a mezinárodních patentů na antikarcinogenní a insekticidní využití anonacetogenínov .
Anonacetogeníny mohou selektivně inhibovat růst rakovinových buněk které jsou rezistentní vůči adriamycinem - chemoterapeutik , které je sice velmi účinné ale zároveň vysoce toxické pro zdravé buňky .
Jak působí anonacetogeníny ?
Tyto složité sloučeniny jsou silnými inhibitory ubichinon oxidoreduktázy NADH , která je základním enzymem komplexu I zabezpečujícím oxidační fosforylaci v energetických centrech buňky - v mitochondriích . Také inhibují oxidázu NADH spojenou s koenzymem Q10 která je typická pro plazmatické membrány rakovinových buněk. V rámci nádoru jako heterogenního útvaru existuje skupina buněk , které vykazují rezistenci vůči chemoterapeutika běžně používaným k léčbě . Právě tyto buňky mohou pak dále rozvíjet rezistenci i vůči jiným , nezávislým léčivům a vzniká tzv. . MDR rezistence ( Multidrug rezistence ) . Tyto buňky se brání útokům chemoterapeutik tím, že vytvoří tzv. . P - glykoproteinové pumpu , která prostě nedovolí vstup molekulám chemoterapeutik do rakovinné buňky a ta může dále růst a přežít. Dříve se potvrdilo, že pouze 2% nádorových buněk jsou schopny takové obrany , ale právě tyto dvě procenta jsou zárodkem maligních metastáz, které v konečném důsledku cestou rozsevu zabijí nakonec celý organismus . Věci z Purdue University dokázali , že právě anonacetogeníny přednostně likvidovali právě takové buňky a to tak , že jim zabránili v přísunu ATP , hlavního zdroje buněčné energie . Rakovinová buňka potřebuje obrovské množství energie z ATP na růst a rozmnožování a ještě více jako energetický zdroj pro P glykoproteinové pumpu která je chrání před chemoterapeutiky . Pokud tedy zablokují dočasně anonacetogeníny přísun ATP do buňky , buňka nebude mít dostatek energie pro normální fungování a zahyne . Zdravé buňky naopak nemají takovou pumpu , nevyžadují tolik ATP a proto nejsou postihovány inhibitory přísunu ATP tak jako právě buňky rakovinné . Výzkumy potvrdily až 14 různých anonacetogenínov které účinně blokovaly přísun ATP do buněk , z nich několik se nachází jen v graviole . Všech 14 bylo účinnějších proti multirezistentní buňkám rakoviny prsu než standardně používané chemoterapeutika - adriamycin , vinkristin a vinblastin , které byly použity jako kontrola.
Anonacetogeníny z gravioly byly schopny účinně zasáhnout vůči buňkám plicního karcinomu , adenokarcinomu prostaty , karcinomu pankreatu , adenokarcinomu tračníku , buňkám rakoviny jater ale i buňkám lymfomu.
V současnosti výzkum anonacetogenínov pokračuje i při jiných druzích rodu Anona a i v příbuzném rodě Rollin . Výzkumníci zveřejnili i zajímavou zprávu, že anonacetogeníny jsou schopny pomocí inhibice NADH dehydrogenázy potlačit infekci virem HIV . Zdá se, že anonacín , jako hlavní anonacetogenín z gravioly bude dalším slibným lékem v léčbě rakoviny tak , jak se kdysi před 30 lety objevili Léčiva účinky taxolu z kůry tichomořského tisu . Ten se později podařilo připravit i synteticky , a mohl být zaveden jako účinné chemoterapeutikum při léčbě několika druhů nádorů . Příprava syntetického anonacínu se však ukázala mnohem složitější , a proto to jedna ze zúčastněných farmaceutických společností vzdala , ačkoli o výjimečných vlastnostech této sloučeniny věděli. Přírodní sloučeniny se totiž nedají patentovat , pro výrobu takového léku by tedy neměla výhradní právo .
Mnozí pacienti ani přírodní léčitelé však nečekají - zařazují listy a kůru gravioly do svých léčebných postupů jako doplňkovou , resp . podpůrnou léčbu klasických léčebných postupů. Při léčbě se využívají především listy a kůra , protože v semenech a kořenech byly zjištěny tak vysoké dávky acetogeniny , že vykazují toxické účinky. Známá je např.  indukovaná Parkinsonova choroba v zemích, kde se semena využívají jako běžný lék proti parazitům . Proto je při jakékoliv samoléčbě na místě opravdu velká opatrnost , a užívání semen a kořenů se vůbec nedoporučuje . V literatuře se běžně doporučuje dávkování prášku z listů 2-3 gramy 3až 4 krát denně jako maximální tolerovaná dávka . Při užívání přípravků z gravioly se také třeba vystříhat užívání doplňků obsahujících koenzym Q10, který působí naprosto opačně ( stimuluje přísun energie do buněk ) .
Graviola je tedy opravdu slibným lékem z Amazonského deštného pralesa . Dosud bylo objeveno více než 40 různých anonacetogenínov pouze z druhu Anona muricata , az ostatních 37 druhů čeledi Anonovitých bylo získáno přes 350 dalších anonacetogenínových sloučenin. Jaké překvapení tedy ukrývá Amazonie , ukáží až roky dalšího intenzivního výzkumu této zajímavé čeledi rostlin.