Jak na infart a rakovinu pomocí superpotraviny avokádo

19.10.2015 22:24

Pravděpodobně každý z nás se už setkal s avokádem. Přidáváme ho do tradiční mexické omáčky  guacamole, setkáváme se s informacemiAvokádový olej o jeho mnohostranném využití pro jeho jemnou chuť a konzistenci, ale pozor, avokádo se opravdu řadí mezi super zdravé potraviny a jeho každodenní konzumace má na naše tělo a zdraví skutečně léčivé účinky. Zde předkládám čtyři základní informace proč si dát kousek avokáda každý den.

 

Můžete snížit riziko srdečních onemocnění.

Srdeční onemocnění je zabiják číslo jedna nejen ve Spojených státech. Pokud si představíme kolik miliónů dospělých lidí u nás, v Čechách, se s tímto onemocněním potýká, jak silně ovlivňuje kvalitu a způsob života, je pouze na nás, abychom si začali chránit zdraví. A zásadní je výběr naší stravy. Je to ten nejdůležitější krok k vědomé změně životního stylu, návyků a následného ozdravení.

Avokádo : Bylo prokázáno, že pozitivně prospívá kardiovaskulárnímu systému a to mnoha způsoby. Například díky své nízké hodnotě nasycených tuků a vysoké hodnotě nenasycených tuků. Konzumace přebytečný nasycených tuků, větší jak 10% z celkového počtu kalorií, může zvýšit hladinu LDL a HDL cholesterolu a triglyceridů. Naopak, konzumovat dostatečné množství nenasycených tuků ve stravě, může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu, špatný cholesterol a udržovat hladinu HDL-cholesterolu, to je ten dobrý cholesterol. Kromě toho avokádo také obsahuje silnou směs živin, například draslík a lutein, včetně velkého množství antioxidantů, jako jsou karotenoidy, callexanthophylls a fenoly. Tyto sloučeniny mohou pomoci zabránit zánětu a oxidačnímu stresu v krevních cévách a zároveň usnadnit zlepšení průtoku krve.


Můžete mít větší šanci zhubnout, či udržet svou váhu

Jíst tuk a zároveň se tuku zbavovat? Kdo by si to byl pomyslel? Avokádo může pomoci s hubnutím a udržení zdravé BMI tím, že podporuje pocit sytosti. Nedávná studie ukázala, že avokádo v jídle, pomáhá zvýšit pocit plnosti a snižuje touhu na sladké. Právě vysoký obsah vlákniny v avokádu obsažené, je to až 14 gramů na kus, ovlivňuje naše zasycení. Navíc, v pozorovacích studiích u hubnoucích lidí, se jednoznačně prokázalo, že vyšší konzumace avokáda vedla ke snížení celkové BMI a zároveň rychlejšímu odbourávání tuku v okolí pasu. A konečně, některé výzkumy dokonce ukázaly, že hubnutí se stravou zaměřenou na avokádo, je pro naše srdce mnohem zdravější, než většina nízkotučných redukčních diet.

Avokádo snižuje riziko rakoviny

avokádo nám poskytuje vysoké množství takzvaných fytochemikálií, které mohou pomoci předejít rakovině. Avokádo dokonce obsahuje i dříve tolik diskutované xantofyly a fenoly. Proteinová sloučenina s názvem glutathion, spolu s xantofylovým luteinem, oba nalezené v avokádu, jsou spojeny se sníženou mírou rakoviny dutiny ústní. Předběžná studia také ukazují, slibné výsledky při snižování rizika obou rakovin, prsu a prostaty. Kromě toho další studie ukazují, že konkrétní typ FAV odvozený z avokáda, má schopnost vyvíjet protirakovinné účinky na buňky akutní myeloidní leukémie.


Chrání pokožku a oči i do vysokého věku

Jak to vypadá, v avokádu přítomný lutein a další složka zvaná zeaxanthin, může zpomalit věkem způsobený pokles zraku a zabránit očním dysfunkcím. Kromě toho, tyto dvě stejné živiny také působí jako vyrovnávací složka před poškozením oxidačního UV záření a tím udržuje naši pokožku hladkou a zdravou. Naše tělo také mnohem snadněji absorbuje důležité karotenoidy s avokáda, než z jiných druhů ovoce a zeleniny.

Recepty s avokádem  na vyzkoušení:

Avokado Smoothie

  • ½ zralého avokád
  • 1 zralý banán
  • ½ šálku nízkotučného jogurtu
  • ½ sklenky pomerančové šťávy

Ingredience rozmixujeme a popíjíme.

Broskvové guacamole

  • 1 broskev
  •  2 zralá avokáda
  • 1/2 červené cibule
  • 1 stroužek česneku

Sůl a pepř podle chuti

Opět dáme do mixéru a máme hotovo. Doporučuji ke kukuřičným chipsům.

Kromě mnoha zdravotních výhod, má avokádo extra bonus, je chutné, díky krémové konzistenci může být začleněno do pomazánek, dezertů, omáček a zálivek. Takže žádný strach přidat avokádo!

Avokádový olej