Po olejích a semenech se vrhneme na sušené plody a čerstvé šťávy.

29.09.2015 23:44

Od pradávna se na podzim sklizená úroda plodů musela nějak uchovat na zimu a vedle zavařování a kompotování to bylo hlavně sušení. Však si vzpomeňte, vy s pozdějším rokem výroby, jako jsem třeba já, že naše babičky sušily na kamnech křížaly z jablek, švestek, nebo hrušek. Fakt je, že komu se dnes sušit nechce, nebo nemá co, může si naštěstí sušené plody koupit.:-)

Co je na sušení dobré, že ovoce neprojde žádnou drastickou tepelnou úpravou, takže si zachová i živé enzymy a to je dost podstatné jak pro naše zdraví, tak pro spoustu výživových směrů, jako je třeba Raw.

Nejběžnější sušené ovoce jsou právě ta zmiňovaná jablka, hrušky, meruňky, švestky, datle, brusinky a borůvky.

Všechny obsahují přírodní cukry, takže je to skvělý zdroj energie a perfektně se hodí na mlsání pro děti. Netvrdím ale, že každé dítě jásajíc sáhne po sušené meruňce a pohrdne gumovým medvídkem, i moje děti potřebují tohle vyvažovatJ

Chtěla jsem se zaměřit na dva druhy sušeného ovoce a to na Aronii – Černý jeřáb a známou Goji – Kustovnice čínská.

Aronie - černý jeřáb

Je to nenápadný keř, který začínají lidé znovuoběvovat, právě pro úžasné léčivé účinky i nezvyklou chuť. Sušená se hodí třeba do smoothie.Arónie šťáva 600 ml

 • Plody Aronie mají vysoký obsah rubinu, látky, která chrání a ozdravuje cévy.
 • Vitamín C, bioflavonoidy.
 • Snižuje vysoký krevní tlak a taky vysoký cholesterol.
 • Perfektní doplněk při léčbě hemoroidů, křečových žil.

Vědci koumou látku antokyan, kterou právě Aronie obsahuje, protože právě tato látka je podstatná při léčbě rakoviny tlustého střeva, žaludečních vředů, zánětů a dokonce jaterního selhání.

Aronii můžeme kompotovat, sušit, dělat z ní marmeládu, lisovat na šťávu.

Chuť je pro mne na začátku sladká a na konci svíravě trpká.:-)

Děti nám budou pít spíš vylisovanou šťávu ochucenou třeba medem a my si uděláme likér.:-)

Recept na likér

Připravíme si 4 litrovou lahev

A jdeme na to: Do 5 litrové lahve nasypeme 1 litr plodů a zalijeme 1 litrem vodky. Zaděláme a necháme 14 dní stát v chladnu a temnu. Pozor! Každý den musíme promíchat. Po 14 dnech svaříme litr vody a 1 kilo cukru, necháme vychladnout a přilijeme k vodce a plodům do lahve. Opět zaděláme, necháme dalších 14 dní stát a zase poctivě každý den promícháme.

Po uplynutí 14 dní, přecedíme likér do lahví a vychutnáváme pocit, že pomáháme tělu i duši.:-)

Teď se podíváme na Goji

Přišla k nám s himálajského podhůří a staří Číňané věřili, že je receptem na nesmrtelnost. Pravda je, že je to energetická bomba plná betakarotenu a lykopenu, obsahuje 18 druhů aminokyselin včetně všech esenciálních, které si naše tělo neumí samo vyrobit.

 • Má v sobě 21 stopových prvků, železo, měď, fosfor, vápník, selen,
 • Vitamíny C, B1, B2, B6, E.
 • Pánové, pozor, zvyšuje hladinu pohlavních hormonů v krvi a je to silné afrodisiakum!
 • Zlepšuje zrak, posiluje obranyschopnost organismu, podporuje činnost ledvin a jater, působí na tvorbu červených krvinek, snižuje krevní tlak a celkově pročišťuje tělo. No opravdový elixír věčného života.

Jak na goji?

Můžeme jí jíst jen tak, přidávat do kaší, vloček, mixovat do smoothie, přidávat do těsta místo rozinek.

Ovocné šťávy

Myslím 100% za studena lisovaná šťáva s plodů a ne sirup v pěkném obalu.:-). Lisovaná šťáva je vlastně to nejlepší co tělu dát, když není čerstvé ovoce. Je dobře stravitelná, obsahuje všechny živiny, využití v kuchyni je jednoduché a rychlé. Vesměs všechny ovocné šťávy obsahují vitamín C. Je potřeba je uchovávat v chladu a temnu, aby v nich obsažené „céčko“ nebylo znehodnoceno. Namátkou vezmu šťávu s černého bezu, rakytníku, aronie.

Šťáva s aronie

 • Snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol v krvi.
 • Pomáhá při gastritidě, zvyšuje imunitu.
 • Zvyšuje rychlost proudění krve, pomáhá tak při léčbě hypertenze.
 • A dost zásadní třeba pro mne je, že snižuje emocionální nerovnováhu, prostě jste víc v klidu.:-)

Šťáva s černého bezu

Znáte přísloví “Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Tak to platí stoprocentně. Dneska nebudeme mluvit o léčivých účincích květu. Budeme mluvit o plodech a hlavně čisté šťávě z nich.

 • Na prvním místě je podpora imunity.
 • Pomáhá proti zápalu plic, má protizánětlivý účinek.
 • Snižuje krevní cukr, pomáhá při diabetu.
 • Pomáhá i při bolestivých zánětech trojklanného nervu.

Šťáva s rakytníku

Super pro přípravu těla na zimu, podporuje imunitu. Obsahuje mimo jiné vitamín C, A, E, F, D, K, B, rutin, hořčík, železo, síru, třísloviny.

 • Léčí vředy, oční nemoce, tlumí bolesti a pomáhá i při Basedowově nemoci, způsobené nadměrnou tvorbou hormonů štítné žlázy.
 • Když si to tak vezmu, měla bych mít všechny šťávy pořád pěkně při ruce a popíjet, přilívat do koktejlů, ochucovat jimi vločky i sladké kaše.:-)
 • Pochopitelně jetolik šťáv, kolik máme druhů ovoce a je jen na nás, jak rychle se stanou běžnou součástí našeho jídelníčku. Já vám přeju dobrou chuť při ochutnáván.í

Loučí se s vámi Jana