Probiotika, jsou opravdovými pomocníky.

08.11.2015 21:40

Opět je tady dost zajímavé povídání, tentokrát o prospěšnosti probiotik a prebiotik.  Z vlastní zkušenosti mohu říct, že mojí mladší dceru v podstatě vytáhly z nejhoršího. Všechny mámy potvrdí, že nástup do kolektivu, je pro dítě na začátku září, jedna velká infekční bomba. Budu mluvit jen o zdravotních potížích, prostě o tom, že dáte do školky dítě zdravé, sedm spolužáčků intenzivně smrká, další kašlou a dva se pozvrací. No a pro nás a naše dítko to znamená, že do dvou dnů je doma smrkající, kašlající dítě, které se pozvracelo. Asi je to nějaký nepsaný vesmírný zákon, aby nás, matky udržoval neustále v pozoru a naše děti trénoval na život. I moje dcera se od září neustále pere tu s laryngytýdou, kašlem, či zánětem nosohrtanu a zadní rýmou. Tyhle nemoce nakonec vyůstí buď v průjem, nebo zvracení, bonus – v oboje a to vždy, když se dítěti začnou spouštět hleny a putují vesele do žaludku a střev. Začala jsem se opravdu zajímat, co se dá dělat, pro celkové posílení imunity. Jíme zdravě, zelenina na zahrádce, maso od farmářky, kterou znám, domácí vajíčka a kváskový chleba. Takže jsem vyloučila, že by občasné zhřešení něčím nezdravým mělo tak obrovský vliv na dceřino zdraví. A po téměř detektivním pátrání, jsem došla právě k probiotikům. To, že je nasazujeme v případě, když se nevyhneme antibiotické léčbě, máme střevní problémy, je jasné, ale oni opravdu dokáží posílit imunitu a pomoci ozdravit tělo jako celek. A tak se ráda podělím o pár základních a dost podstatných informací, kde všude a při jakých konkrétních nemocech, probiotika pomáhají a léčí.

Braní probiotik, ke zlepšení celkového zdravotního stavu, bylo dlouhou dobu podceňováno. Ale faktem je, že střevní mikroflóra má obrovský dopad jak na fyzické, tak i duševní zdraví. V našem těle žijící střevní bakterie, řídí nejen náš imunitní systém, ale také naše emoce. V případě, že je naše zdravá střevní mikroflóra, ať už vinou nemoci, nebo špatného životního stylu narušena, dochází k celkovému oslabení organizmu a narušení obranyschopnosti našeho imunitního systému. Probiotika zde mohou výrazně pomoci.

Probiotikum

je přípravek složený s živých mikroorganismů, například bakterií mléčného kvašení. Zdravotní výhody na lidský organismus jsou veliké.

Prebiotikum

sou zase látky, které slouží mikroorganismům, co tvoří zdravou střevní mikroflóru, jako potrava.

V našem zažívacím traktu existuje asi ctyřista až pětset druhů bakterií. Při tomto množství, je celkem logické, že tyto bakterie hrají důležitou roli v našem zdraví. A probiotické bakterie nejsou zdaleka jen pomocníci k dobrému trávení. Zdravé střevo má vliv i na naše duševní zdraví, pohodu a výkonnost. Přímo s tím, souvisí obranyschopnost našeho organismu.

Chrání a posilují imunitu

Například, klinická studie potvrdila, že podávání probiotik u pacientů na jednotce intenzivní péče, dokázala zabránit takzvanému Syndromu multiorgánové dysfunkce. Jedná se o stav, který patří mezi hlavní příčiny úmrtí těchto pacientů. Vlastně zjednodušeně řečeno, podáváním probiotik, se podpořil imunitní systém a tělo těchto pacientů, se dokázalo lépe bránit proti chřipkám a nachlazení.

Probiotika pomáhají proti alergii a ekzému

Efektivní probiotika  regenerují střeva, což vede k vybudování silného imunitního systému a tím lepšímu zdraví.  Člověk je tím pádem méně náchylný k alergickým reakcím, mezi jinými, kožním alergickým reakcím, což je ekzém. Dlouhodobá studie potvrdila, že podávání probiotik u nastávajících mamin, které byly v rizikové skupině náchylných na ekzémy, nebo jiné alergické reakci na kůži, může zajistit u jejich narozených dětí, vyšší toleranci k těmto obtížím. Vlastně to znamená, že pokud nastávající maminka trpí ekzémy a dodává tělu pravidelně probiotika, její děťátko, se tímto problémem už vůbec nemusí potýkat. A to bez ohledu na rodové dispozice.

Pozitivní výsledky na imunitní systém u dětí mají také ti, jejichž maminky braly probiotika v době kojení. Díky mateřskému mléku, se do těla dítěte dostane ještě vyšší množství obranných látek. Ne jen alergii a kožním onemocněním, také astmatu lze předcházet udržováním zdravé střevní mikroflóry.

Probiotika a potravinové alergie

V dnešní době má až osm procent dětí, různé chronické potravinové alergie. To je strašně vysoké číslo. Například při celiakii a nesnášenlivosti lepku, probiotikum výrazně ulevuje od potíží. Tím, že díky zdravé mikroflóře ve střevech, zároveň chrání střevní sliznici, nedochází k jejímu porušení a právě to, bývá příčinou potravinových alergií.

Probiotika proti závažným střevním chorobám

Pomocí probiotik se můžeme zbavit nejen vředů, a zánětlivých střevních onemocnění, ale dokonce jimi lze potlačit Crohnova choroba nebo ulcerativní kolitida.

Pochopitelně se pomocí probiotik, výrazně zkracuje léčba u onemocnění průjmem. Nám do 24 hodin zabírají a s pomocí jednoho rehydratačního roztoku střevní průjmové onemocnění odeznívá.

Probiotika léčí plísňová onemocnění

Vezměme si plísňové onemocnění Candida. V případě, že nám neslouží střevní mikroflóra, může toto plísňové onemocnění infikovat nejen střeva, ale i celé tělo. Pomocí probiotik ,se nám podaří Candidu přemoci.

Nezdravá strava a probiotika

Pokud konzumujeme mnoho průmyslově zpracované potravy, nebo držíme drastickou dietu, dá se předpokládat, že naše tělo nedostává optimální množství vlákniny na to, aby dokázalo udržet zdravá střeva. Je to berlička, ale v tomto případě je pravidelné doplňování probiotik  opravdu žádoucí.

Probiotika proti rakovině

Zdravá střevní mikroflóra pomáhá při  prevenci proti rakovině. Existuje několik studií, které potvrzují, jak přínosný účinek mají probiotika v prevenci proti rakovině tlustého střeva. To by bylo i pochopitelné, ale tyto studie zároveň dokazují, že probiotika pomáhají jako prevence i u rakoviny děložního čípku u žen.

Probiotika a antibiotika

Už jen vidět to napsané, a musí nám být jasné, že při, a po, antibiotické léčbě musí dojít k nerovnováze střevní mikroflóry a je třeba jí pomocí probiotik, znovu dostat do kondice. Jen malé upozornění. Vždy je třeba po pilulce antibiotik asi dvě hodiny počkat a teprve pak si vzít probiotikum. Jde o to, aby se navzájem nerušil účinek.

Probiotika a duševní choroby

Věděli jste, že probiotika mohou zmírnit i příznaky autismu?

Existují studie, které ukazují, že je, spojení mezi autismem a střevní mikroflórou.  Tyto studie dokazují, že probiotika dokáží potlačovat příznaky autismu. Jistá doktorka, Natasha Campbell-McBride, která má syna postiženého autismem, těmto studiím přispěla vlastním pozorováním a hlavně zkušeností. Po pravidelném denním příjmu probiotik, příznaky, kterými se autismus projevuje, u jejího syna téměř vymizely.

Jak do těla probiotika dostaneme?

Všude se mluví o jogurtech, sýrech, tvarohu. No, vědci tvrdí, že jogurt není zrovna přínosem, pokud opravdu nekonzumujeme čerstvý, kvalitní bio jogurt s farmy. Je to hlavně kvůli zbytkovým hodnotám antibiotik, které se v běžném mléce a tím pádem i v jogurtech, tvarohu a sýrech nalézají. Nejlepší je známé mléčné kvašení potravin. To je u nás tak běžné nakládání zelí, nebo jiné zeleniny. Já mám rychlý recept na neskutečně zdravou a rychle naloženou a zkvašenou zeleninu, která je během pěti dnů určená k jídlu. Mám lety prověřeno a děti jí milují místo nakládaných kyselých okurek.

Kvašená zelenina Pickles

Nám se osvědčila kombinace – zelí, mrkev, cibule, červená řepa, kmín.

Potřebujeme obyčejnou zavařovací sklenici. Já používám 3 litrovou.

Zeleninu nastrouháme na nudličky, cibuli nakrájíme na kostičky. Sůl dáme podle chuti, kmín lepší drcený a asi čajová lžička. Promícháme a napěchujeme do zavařovací sklenice. Zeleninu musíme silně stlačit rukou a zatížit menším víčkem s kamenem. Pokud zelenina nepustí vodu tak, aby byla alespoň 1 -2 centimetry nad, musíme zalít převařenou, osolenou a vychladlou vodou. Zelenina musí být stále zalitá vodou, jinak se nám začne kazit. Necháme jí na teplém místě, stačí prostě pokojová teplota a sklenici zakryjeme utěrkou. Po pěti dnech je hotovo a můžeme začít odebírat. Pak už dáme sklenici do chladu, aby dál zelenina nekvasila. Skvělé, chutné a plné probiotických kultur!

Já už můžu jen popřát dobrou chuť a pevné zdraví. Jana