Top 5 potravin pro nápravu trávení

15.12.2016 23:28

Studie odhadují, že až 70 milionů Američanů (lepší to není ani v Evropě) v současné době trpí nemoci zažívacího ústrojí, včetně celiakie, syndromu dráždivého tračníku a nesnášenlivostí laktózy, ale také plynatosti a nadýmání. K těmto poruchám dochází pokud konzumujeme hodně glutenu, škodlivých bakterií a také pokud nestrávené zbytky potravy projdou do krevního řečiště. Tyto částice způsobují zánět, imunitní reakce, a dochází ke špatné trávení.
Zjištění příčiny všech těchto problémů může být obtížné, ale je pravděpodobné, že u většiny z nás je viníkem nevhodná strava. Typická západní strava, obsahující těžké rafinované sacharidy, nezdravé tuky a nekvalitní zdroje bílkovin s malým obsahem čerstvého ovoce a zeleniny, může způsobit zmatek ve vašem tělo a především v trávicí soustavě. Ale dobrá zpráva je, že zatímco špatné potraviny mohou způsobit velké škody na trávicím systému, dobré potraviny mohou mít opačný účinek. Zavedením těchto potravin do svého jídelníčku můžete začít opravovat střeva a trávení přirozenou cestou.

Vývar z kostí

Vývaz z kostí je důležité jídlo pro léčení trávení. Aby bylo jasno, nemluvíme o vývaru koupeném v obchodě, ale mluvíme o kostním vývaru, tak jak ho naši předci dělali z dřeně, šlach, vazů a dalších částí vařených i několik dní. Tímto procesem dochází k uvolnění léčivé látky, jako je  kolagen, který může zcela změnit váše trávení. Kolagen chrání a zklidňuje stěny v trávicím traktu je natolik, že někdy lidé, keří mají problémy s potravinovými alergiemi a přecitlivělostí začnou tyto potraviny tolerovat.
Jako bonus, pokud trpíte kožními problémy jejichž důsledkem je špatné trávení, kolagen je úžasný, protože zlepšuje pružnost kůže a snížuje celulitidu.

Kokosové výrobky

Výrobky z kokosu včetně  kokosového oleje, kokosového mléka a kokosové vody, jsou vynikající prostředky pro léčení trávení a zdravého střeva. Vzhledem k tomu, že pomáhají tělu absorbovat v tucích rozpustné vitamíny, vápník a hořčík tak pomáhají tělu se vrátit do normálu.
Kokosový olej  a kokosové mléko obsahují elektrolyty a zdravé lehce stravitelné tuky, které udržují trávicí trakt dobře hydratovaný, což snižuje riziko zácpy. Podporují zdravé trávení díky antimykotickým vlastnostem (bojují např. proti kvasinkám candida). U této nerovnováhy je známo, že snižuje tvorbu žaludeční kyseliny, což také vede ke špatnému trávení a zánětům. Ve svých receptech použijte místo olivového kokosový olej nebo přidejte kokosové mléko do ranní kávy .

 

Kokosové mléko

Probiotické potraviny

Probiotika jsou bakterie, které jsou v trávicím traktu a podporují schopnost těla absorbovat živiny a bojují proti infekci. Ve skutečnosti je ve střevě 10 krát více probiotik než kolik je buňek v těle.
Potraviny bohaté na probiotika ( např. fermentované potraviny- kysané zelí, kimchi, kefír, nepasterizované mléko, miso, naložená fermentovaná zelenina nebo okurky) poskytují více probiotických kultur než doplňky stravy. Pomáhají tělu udržovat zdravé střevní pohyby. Pomáhají také léčit nadýmání střev a zácpu. Smoothies s kefírem místo jogurtu nebo porce kimchi k večeři jsou jednoduché způsoby, jak přidat fermentované potravin do svého jídelníčku a pomoci snadnému trávení.

Kombucha

I když si někteří myslí, že kombucha je jen další výstřelek fermentovaného nápoje, vyrobeného z černého čaje a cukru, je ve skutečnosti znám již tisíce let. Kombucha obsahuje zdravé kyseliny, probiotika a enzymy. Kombucha tak pomáhá nejen léčit trávicí systém, ale také chrání proti nadýmání a dalších problémech s trávením.
Stejně jako ostatní probiotické potraviny, pomáhá kombucha dobrým bakteriím ve znovuosídlení střeva. Kombucha je také mimořádně povzbuzující.

Naklíčená semena, čerstvé klíčky

Naklíčená semena např. chia, len, konopí, pískavice a jsou jen módní složka do salátů, ale jsou bohatá na vlákninu a živiny, které jsou úžasné pro trávení.
Protože jsou naklíčená semena bohaté na vlákninu, podporují střeva v pravidelném pohybu a podporují zdravou stolici. Semena také chrání trávicí stěny a umožňují vstřebávání vitamínů a živin. Přidání semínek do stravy zmírňíte střevní záněty, podporují dobré bakterie v těle a ničí špatné bakterie.

Naklíčená semena