Vyzkoušejte ořechy a kakao

20.09.2015 21:35

Dáme si ořechy a kakao

Zdravím a vítám všechny, kdo jsou na cestě za zdravím, a to nejen jídlem, ale i třeba trochou humoru a nadhledu. Nejprve se v krátkosti představím, ať víte, s kým si budete povídat.

Pár slov o mě...

Jmenuji se Jana a jsem normální a to slovo podtrhuji, máma od dvou dětí, která si jako většina žen po narození potomstva uvědomila, že zdravě jíst a zdravě žít, je tak nějak základ k pohodě. Nebojte se, nebudu vám tvrdit, že Raw je nejlepší, ani že neuznávám šišku Uheráku, naopak, chtěla bych naprosto jednoduchou formou dát pár informací o srozumitelných věcech,co věděly naše prababičky, ale my, v zajetí velikého BIO a různých rad jak a co je právě to nejlepší, zapomínáme selsky uvažovat a pokud máte stejnou zkušenost jako já, tak se v tom i pěkně motat a poskakovat od tofu k párku. Pochopitelně jsem si prošla jako řada z nás fází, kdy moje první dítě toužilo po bílém rohlíku a já s běsem v očích viděla jen čištěnou mouku, lepek a následně nenapravitelně poškozené zdraví, neřkuli smrt. Však mi taky holčička začala utíkat za každým dítětem na písku, kterému matka do tlapek šoupla tatranku a věta“dej taky holčičce bonbon“, byla pro ni výzva k natažení obou ruček. No, holka moje přežila a světe div se, je to normální zdravá slečna. Při druhém dítěti jsem už nebyla tak šílená a k prvním narozeninám jsem upekla dokonce čokoládový dort. Ale pozor a dostáváme se k jádru věci - ona ta čokoláda není takové strašidlo, pokud je to poctivý prášek z kakaových bobů v kombinaci s pořádnou smetanou, domácím vajíčkem a kvalitní moukou. A když dáme místo cukru třeba datlový sirup, pusa se nám tou sladkostí slepí, ale žádná újma na zdraví se nekoná. Třeba se budu pro někoho z vás opakovat a budu mu vlastně říkat chronicky známé věci, ale někdy je fajn, když se něco řekne pětkrát a doputuje to tam, kam má. Ráda bych se tady rozpovídala hlavně o našich pokladech. O ovoci a proč je pro nás lepší švestka než pomeranč, zelenině, luštěninách a to i o těch na které jsme v průběhu času a doby zapomněli.
Kdo z nás ještě umí kdoulový kompot? A co třeba moruše? Ty začínají přicházet do módy, ale byly doby, kdy to byl naprosto běžný keř, rozšířený jako maliny a ostružiny. A co třeba hloh? Léčivka jak hrom! 
Dneska si dáme právě pro ten zmíněný čokodort něco o kakau, ořeších a jako tečku mám pro vás rychlo recept na ořechovo - mandlové mléko a domácí Nutellu, ať vás trochu nalákám.

Ořechy..oříšky

Začneme lehce zeširoka, abychom v tom měli pořádek. Takže o tom, že ne každý ořech je botanicky ořechem se fakt rozepisovat nebudu, spíš je pro nás zajímavé, co který ten ořech vlastně umí. V základu každý má obrovské množství tuku, až 60%, ale pozor jsou to tuky našemu tělu prospěšné. A rozhodně po nich nebudete tloustnout, jak se traduje. Tolik ořechů prostě nesníte. Tak za prvé to jsou známé omega 3 a 6, ty umí odbourávat cholesterol v krvi, přispívají ke zlepšení oběhového systému, tím pádem srdci i mozku, mají v sobě stopové prvky, vlákninu na střeva a střevní mikroflóru, proteiny, které při sportu podporují růst svalové hmoty, pomáhají aktivitě mozku, proto je ve všech směsích pro studenty mix ořechů a pak rozinky kvůli cukru. Sacharidy v ořeších zase udržují hladinu cukru v krvi na pozitivní hladině a i nemocní cukrovkou nemusí mít z ořechů strach. Vezmu to lehce podrobně.

Lískový oříšek

u nás v Čechách je lísek nepočítaně, obsahuje mimo jiné vápník, magnezium, draslík, fosfor, zinek, chrání proti rakovině žaludku, startuje imunitní systém, snižuje cholesterol, pomáhá při diabetu druhého stupně, problémech srdce a oběhového systému. Taky je to symbol lásky a plodnosti!

Vlašské ořechy

mají kyselinu listovou, která je tak důležitá pro mozek, vitamíny B, A , magnesium, omega 3 a 6, podporují srdce, oběhový systém, obsahují vlákninu. Taky je zasvěcen bohu Jupiterovi.

Mandle

to jsou amino kyseliny,vitamín E, proti zánětům žaludku a střev, pomáhají i proti pálení žáhy.

Kešu

mají zinek, železo, bílkovinu, draslík, vitamíny A, B, D, E, pomáhají chránit proti rakovině prostaty. Skvěle se taky hodí k přípravě lihovin.

Burský oříšek

burák (arašídy nejsou opravdu ořech, ale luštěnina), tak ten má nejvíc bílkovin ze všech ořechů, vitamíny skupiny B a A. Bohužel je u něj nejvyšší riziko alergie.
Samozřejmě, že máme ještě makadamový ořech, para ořech, pekanový ořech, pistáciové oříšky, piniové oříšky.  Já se chtěla zaměřit hlavně na ty nejběžnější ořechy, které jsou dostupné a prostě se jen nebojte místo mandlí do receptu dát třeba ten makadamový.

Mix ořechů, mléko a kakao

Zatím jsem psala jen pozitiva, ale pozor, u ořechů obecně platí pravidlo, nezahřívat!
Díky velkému množství tuku, který v nich je, se zahříváním, ať už restováním nebo pražením, uvolňuje rakovinotvorný aflatoxin. Samozřejmě, že neumřeme po misce restovaných buráků, co si zobneme k vínu, ale třeba při přípravě domácí Nutelly, kterou vás naučím, já lískové oříšky nepražím. Taky můžou být ořechy pro někoho třeba hůře stravitelné, než třeba semena. Je to způsobeno hustotou. Ořech má větší hustotu,než právě zmiňované semeno (slunečnice, chia). V tom případě oříšku pomůžeme a uděláme si z něj třeba luxusní ořechové mléko. Recept taky dodám a ubezpečuju vás, že to je rychlovka.
A protože si myslím, že osvěty bylo dost a je čas přejít k žaludku, dáme si recept na ořechovo-mandlové mléko. Mimochodem, vyjde vás asi na třetinu toho, co za něj zaplatíte v obchodech a ještě opravdu víte, co v něm je.

Ořechové mléko

Vezmeme 200g mandlí nebo ořechů podle vlastní chuti. Mandle zbavíme slupky, ořechy můžeme nechat. Dáme do misky a zalijeme vodou, necháme asi 10 hodin stát. Já to dělám večer a ráno sliju. Po 10 hodinách vodu slijeme, mandle nebo ořechy nasypeme do mixéru, zalijeme vodou 600 - 800ml. Začínám vždy na 600ml a pokud mi přijde výsledek hustý, prostě přileju zbytek. Zapneme mixér a po chvilince už máme „mléko“. Přecedíme pomocí filtru na čaj či kávu, aby nás nedusila rozmixovaná hmota.
A super tip pro nás, co rádi sladké. Do hotového nápoje zamíchám podle chuti datlový sirup, nebo rovnou do mixéru šoupnu pár vypeckovaných datlí. Uvidíte, že si tenhle nápoj zamilujete pro rychlost a chuť.
Teď bych se měla zaměřit taky na to slibované kakao.
Čistý kakaový prášek už dnes naštěstí koupíme, já upřednostňuju nerestovaný, ale fermentovaný. Proč? Fermentace probíhá při 42 stupních celsia a zachová se tak všechno zdravé a podstatné. Při pražení jde teplota na 120 stupňů celsia a to fakt nepřežije nic, jen ta prázdná hmota. Pak máme i kakao prášek nefermentovaný. Ten je nejzdravější, není do něj nijak zasahováno a chuťově si zachovává tu absolutní hořkost. Naproti tomu fermentace chuť lehce zjemní, víc nám připomíná čokoládu, ale konečné rozhodnutí je jen na vás. Tenhle božský plod má na 1200 zdraví prospěšných látek  to je taková síla, že je to samo o sobě na knihu. Pro mě je nejdůležitější dopamin-hormon štěstí a taky theopamin, který jemně stimuluje nervový systém, takže jsme příjemně bdělí a neškubeme se jako po třech kafích. Kakao ve své čisté formě, je obrovský antioxidant a jeho hořká chuť podporuje trávení a je prospěšná srdci.

Tak se vrhneme na recept na Nutellu, ať to skvělé kakao smícháme s ořechem a pak už budeme jen vychutnávat!

  • 200g lískových ořechů-nerestujeme
  • Hrst vypeckovaných datlí
  • Kakaový prášek podle chuti, já dávám polévkovou lžíci
  • Na mírné rozředění, pokud bude potřeba. 100ml mléka, kdo s ním má problém, dá vodu, nebo lžíci neutrálního oleje, například slunečnicový, ten nemá žádnou výraznou chuť. Ale pozor, ořechy samy o sobě jsou tučné, mě se víc daří ředit mlékem a déle mixovat.

Nejprve umixujeme ořechy, děláme to tak dlouho, dokud nezačnou pouštět olej. Pokud se nám to nevede, nevadí, přidáme tekutinu, datle, kakao a mixujeme vesele dál. Každý nemá profi mixér nebo sekač co rozdrtí i buvolí kost, tak se nelekejte, když budete mít pocit, že rozmixované ořechy jsou stále suché. Proto si pomáháme tekutinou či olejem. No a to je všechno,  máme hotovou čoko-ořechovou pomazánku, kterou sníte sami a teprve druhý pokus předložíte dětem.
A tím se vlastně loučím, děkuji všem, co dočetli až do konce a někdy příště .....

Kde koupit ořechy?

                                                                                                   se na vás těší Jana.