Znáte toto superovoce?

01.09.2016 22:54

Velká různorodost a kvalita je základem správného gurmánského i zdravého jídelníčku. Nebojte a ochutnejte některé z těchto druhů superovoce! Nekupujte stále to stejné a udělejte změnu a kupte si i cizokrajné ovoce. Zdroje, ze kterých přijímáte vitaminy, minerální látky a živiny je vhodné po určité době střídat.

A co můžete vyzkoušet za cizokrajné superovoce?

Pitahaya ( dračí ovoce ) působí proti stresu

Plodům Pytaya, které dozrávají na kaktusu se v Číně říká ohnivý drak. Už jejich vzhled je vyjímečný..mají růžovou barvu s ostny. Jeho exotickýpythaya vzhled vás tak trochu vyděsí, ale oproti tomu sladká a šťavnatá chuť zase navnadí. Dračí ovoce najdete v mnoha větších obchodech s potravinami. Stejně jako jiné ovoce, je i tento druh s nízkým obsahem kalorií a dobrým zdrojem základních živin, které potřebujete pro udržení zdraví. Jeho exotický vzhled vás trochu vyděsí, ale oproti tomu sladká a šťavnatá chuť zase navnadí. Dračí ovoce najdete v mnoha větších obchodech s potravinami. Stejně jako jiné ovoce, je i tento druh s nízkým obsahem kalorií a dobrým zdrojem základních živin, které potřebujete pro udržení zdraví. 

Pitaya a její účinky:

 • nizký obsah kalorií
 • podporuje zažívání a trávení
 • půsbí proti depresím
 • podporuje paměť
 • působí proti rakovině a volným radikálům
 • antioxidant ( vitamin C, riboflavinu a betakaroten )
 • zdroj vápníku, fosforu, karotenu, železa
 • vitamin B3 
 • působí proti stresu
 • superpotravina

Acai bobule jako elixír mládí

V čerstvé podobě jsou podobné naším borůvkám nebo arónii, ale v tuzemsku je uvidíte jen stěží. Zdrojem těchto černých plodů je brazilská částAcai  Amazonie. Protože plody Acai krátce po sklizni hnijí koupíte u nás pouze stoprocentní přírodní extrakt ve formě prášku či pyré. Acai obsahuje jedinečný komplex vitamínů A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E a E. Dále obsahuje minerály a stopové prvky, jako chrom, hořčík, zinek, železo, vápník, bór, fosfor, mangan, draslík, měď, molybden. Omega 3, 6 a omega - 9 nenasycené mastné kyseliny (esenciální kyseliny), kyselinu galovou, protokatechiny, kumarin, cyanidin, flavonoidy, kyselinu vanilovou, pelargonin-3-glykosid, bílkoviny, vlákninu, rostlinné steroly, glykoproteiny. Podle stupnice ORAC patří Acai berry mezi ovoce s nejvyšším obsahem antioxidantů na světě ( Goji, Maqui..).

plody Acai a jejich účinky:

 • podporu při hubnutí - zasytí
 • pročišťovací účinky
 • zdroj bílkovin, vitaminu A, vitaminů skupiny B a z minerálů železo, draslík a vápník
 • antioxidant
 • zpomalují degeneraci buněk 
 • působí jako prevence rakoviny
 • potlačují známky stárnutí
 •  zdroj omega kyselin
 • více

Muchovník proti rakovině

Na rozdíl od dvou předchozích můžete keře muchovníku, původně pocházejícího z kanadských prériích, pěstovat i v našich zeměpisných Muchovníkpodmínkách, protože je mrazuvzdorný. Kromě tradičních šťáv či džemu z něj můžete udělat také čaj nebo likér. „Plody muchovníku obsahují velké množství vitaminu C, B12 a dalších, prospěšná antokyanová barviva a cenné minerály. 

 • podporuje odolnost organismu
 • působí preventivně proti žaludečním chorobám 
 • při onkologických onemocněních  jako podpůrný doplněk 
 • při žaludečních a střevních potížích 

Mangostan pro zdravou kůži

Mangostan je exotické ovoce velikosti rajčete, kterému se přezdívá jako královna ovoce. Je charakteristický svou nevšední sladkokyselou chutí, která je podobná směsi hroznového vína, ananasu, grapefruitu a broskve. Mangostan je bohatý na vitamin C, vápník, antioxidanty, kyselinu elagovou, fytovou, chlorogenovou a vlákninu „Mangostanu jsou přisuzovány mnohé léčivé účinky zejména díky velkému obsahu xanthonů ( patří do skupiny flavonoidů) - žlutá krystalická látka, která působí proti bakteriím a zánětům. Proto se používá na hojení ran, ekzémů a jiných kožních onemocnění. Pozitivně také ovlivňuje nervový i cévní systém a posiluje dásně.

 • protizánětlivé a bolest tlumící vlastnosti
 • posilňující prostředek proti únavě a nevolnosti
Hlavní význam konzumace cizokrajného ovoce nespočívá ani tak ve větším zastoupení zdraví prospěšných látek, ostatně i tuzemské druhy jsou v tomto směru hodnotné. Mnohem důležitější je skutečnost, že obohatí jídelníček o nové chutě a dodají mu tu správnou pestrost.
 
Zdroje, ze kterých přijímáte vitaminy, minerální látky a další důležité živiny, je dobré co nejvíce střídat. Navíc nové druhy ovoce vám dávají šanci vyzkoušet nové recepty či inovovat ty staré. Skvěle obohatí například saláty nebo dezerty, stejně tak je můžete odšťavnit nebo z nich připravit džem. Seženete je prakticky celoročně, ale spíše ve větších supermarketech nebo specializovaných obchodech.
 
Jaké druhy určitě nepřehlížet?
 
Pitahaya působí proti stresu
 
Druhý název je dračí ovoce a v čínštině se jejím plodům, které rostou na kaktusu, říká ohnivý drak. Jejich sytě růžový ostnatý vzhled zaujme na první pohled a z vaší ovocné mísy udělá umělecké dílo.
 
„Pitahaya je důležitým zdrojem vápníku, karotenu, železa riboflavinu. Její semínka, která se konzumují, mají vysoký obsah omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Ty druhé aktivují fagocyty – bílé krvinky, které nejen bojují proti nemocem, ale zároveň mají podle četných průzkumů také příznivý vliv na celkové pozvednutí nálady a psychickou pohodu,“ popisuje zdravotní účinky dračího ovoce Vojtěch Havránek ze společnosti Titbit dovážející exotické ovoce a lahůdkovou zeleninu.
 
 
Acai bobule jako elixír mládí
 
V čerstvé podobě připomínají přerostlé borůvky. Tak je ale v tuzemsku uvidíte jen stěží. Nejvíce se pěstují v brazilské části Amazonie, jenže krátce po sklizni podléhají zkáze, tudíž musí být hned zpracovány. U nás je seženete buď jako stoprocentní přírodní extrakt ve formě prášku či pyré, nebo jako součást doplňků stravy.
 
Acai představují velmi dobrou podporu při hubnutí. Zaprvé proto, že jsou z jedné třetiny tvořeny vlákninou, tudíž vás na dlouho zasytí, a zadruhé mají výborné pročišťovací účinky. Obsahují také velké množství bílkovin, vitaminu A, vitaminů skupiny B a z minerálů železo, draslík a vápník. V neposlední řadě jsou přímo nadopované antioxidanty, které zpomalují degeneraci buněk a potlačují známky stárnutí. Víte, jaké dalšípotraviny jsou bohaté na antioxidanty?
 
 
Muchovník proti rakovině
 
Na rozdíl od dvou předchozích můžete keře muchovníku, původně pocházejícího z kanadských prériích, pěstovat i v našich zeměpisných podmínkách, protože je mrazuvzdorný. Kromě tradičních šťáv či džemu z něj můžete udělat také čaj nebo likér.
 
„Plody muchovníku obsahují velké množství vitaminu C, B12 a dalších, prospěšná antokyanová barviva a cenné minerály. Podporují odolnost organismu, působí preventivně proti onemocnění žaludku a je možné je podávat jako podpůrný doplněk stravy při onkologických onemocněních,“ uvádí nutriční specialistka Zuzana Komůrková ze studia Výživou ke změně.
 
 
Mangostan pro zdravou kůži
 
Někdy se přezdívá jako královna ovoce. Je charakteristický svou nevšední sladkokyselou chutí, která je podobná směsi hroznového vína, ananasu, grapefruitu a broskve. Známá je legenda o anglické královně Viktorii, která nabízela vysokou odměnu každému, kdo jí mangostan přivezl.
 
„Mangostanu jsou přisuzovány mnohé léčivé účinky zejména díky velkému obsahu xantonů – žlutá krystalická látka, která působí proti bakteriím a zánětům. Proto se používá na hojení ran, ekzémů a jiných kožních onemocnění. Pozitivně také ovlivňuje nervový i cévní systém a posiluje dásně,“ shrnuje Vojtěch Havránek.
 
U mangostanu prvně odřízněte vršek slupky a jezte pouze dužinu;

Diskusní téma: Znáte toto superovoce?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek