Příprava zeleninové šťávy
Čistá mrkvová šťáva.
(výborná šťáva, která se těší zvláště velké oblibě)
Druh zeleniny: Dle možností volte vždy čerstvou, tvrdou, dobře vychlazenou karotku. Nepoužívejte nikdy karotku teplou nebo povadlou. Pokud je karotka dřevitá, nebo byla dlouho v zemi, dostanete šťávy málo; výtěžek šťávy je v tomto případě nepatrný.
Příprava: Odřízněte vršek karotky (asi 1,5cm), abyste odstranili případné zbytky nečistot, dobře ji omyjte a - pokud je velmi znečištěná - okartáčujte kartáčem na zeleninu. Karotky nemusíte loupat, ale můžete je nařezat na menší kousky, které snáze vtlačíte do lisovacího ústrojí.
Plnění: Karotky plňte rovnoměrně střední rychlostí, přičemž na každou karotku zatlačte přitlačovací zátkou. Pokud by se po uvolnění zátky tato vysunula z plnicího otvoru o více než 1,5cm, dotiskněte ještě pár sekund, aby došlo k vytlačení více drti a zabránilo se ucpání. Během plnění by mělo docházet k rovnoměrnému výstupu drti.
1,8kg čerstvých, tvrdých, očištěných karotek vydá asi jeden litr šťávy.
Míchaná zeleninová šťáva (jako základ jsou použity karotky)
Šťávy ze zelené zeleniny jsou vysoce koncentrované a mnohdy trochu hořké. Smícháním s karotkami (což je mladá a jemná mrkev) vznikne chutný nápoj, který obsahuje jak životně důležité látky karotky, tak i zelené druhy zeleniny, obsahující chlorofyl. Začněte pouze s nízkým obsahem zeleně v karotkové šťávě.
Měňte složení. Zatímco mnozí dávají přednost jemné směsi zelené šťávy, jiní mají zase rádi silnější směs. Je třeba experimentovat k nalezení správného poměru směsi.
Veškerá zelenina se musí před odšťavněním důkladně omýt. Z karotek odříznout nať a pokud jsou velmi znečištěny - okartáčovat silným kartáčem. Mnohdy jsou celerové stonky ošetřeny jedovatými chemikáliemi. Proto je třeba stonky důkladně omýt a spodní část (asi 1,5cm) odříznout. Petrželku a ostatní zeleninové natě přeberte a důkladně promyjte studenou vodou. Všechny druhy zeleniny, které chcete odšťavňovat, je třeba před zahájením práce připravit.
Odšťavňování: Začněte s karotkami, pak střídavě přidávejte ostatní druhy zeleniny. Rovnoměrně plňte pří střední rychlosti plnicí hrdlo a pak po každém zaplnění tiskněte přítlačnou zátku směrem dolů. Pokud by se po uvolnění zátky tato zdvihla o více než 1,5cm, tiskněte o něco déle, aby se vytlačilo více drti a zabránilo se ucpání. Během plnění by měl být výstup drti rovnoměrný.
Celerová šťáva
Používejte pouze čerstvý, tvrdý a vychlazený celer.
Příprava: Celer dobře omyjte, aby se odstranily případné chemické látky. Do plnicího hrdla můžete dávat celery celé. Pokud odšťavňujete větší kus, rozdělte ho na kusy tak, aby se vešly do plnicího hrdla.
Plnění: Celer plňte rovnoměrně při střední rychlosti, příčemž tlačte přítlačovací zátkou. Protože celer vydává málo drti, je zbytků málo.
Čistá šťáva z naťové zeleniny
Druh zeleniny: S přístrojem můžete odšťavňovat každý druh naťové zeleniny jako např. petrželku, špenát, lístky celeru, řepné listy, karotko vou nať, fenyklové listy, vnitřní lístky artyčoků, hlávkový salát, lístky hořčice, vojtěšku (pouze mladé, útlé výhonky), jetel (pouze mladé, útlé výhonky), pampelišky a kopřivy.
(Všechny tyto druhy lze použít i do směsí, které jsou popsány v receptu Míchaná zeleninová šťáva). Zpracovávejte pouze čerstvou, křupavou a jemnou zeleninu.
Příprava zeleniny: Lístky dobře operte a přeberte. Dejte je do misky se studenou vodou.
Plnění (pro malá množství, cca. půl litru):
Připravte stroj se sítem k odšťavňování. Vezměte zeleninu bez toho, abyste ji nechali okapat, z vody a vkládejte postupně do plnicího hrdla. Čistá chlorofylová šťáva je vysoce koncentrovaná.
Plnění (pro větší množství, cca I litr nebo více): Připravte stroj s homogenizačním pouzdrem k homogenizaci (výroba pyré). Vezměte zeleninu z vody bez toho, abyste ji nechali odkapat a postupně plňte hrdlo. Po homogenizaci vyjměte jednotlivé díly, opláchněte je, očistěte všechna vlákna, která se případně pevně přichytila a sestavte stroj nyní se sítem k odšťavňování. Nechte homogenizovanou zeleninu projít ještě jednou odšťavňovačem. Tímto způsobem se drť oddělí od chlorofylové šťávy.
Kapustová šťáva
Druh zeleniny: Pomocí přístroje můžete odšťavňovat všechny druhy kapusty, jako je růžičková kapusta, zelná kapusta atd. Použít můžete i jednotlivé plátky kapusty. Zelenina by měla být čerstvá a tvrdá.
Příprava zeleniny: Řádně kapustu omyjte a rozdělte na části, které vám dobře půjdou do plnicího otvoru.
Plnění: Stroj připravte k odšťavňování. Rovnoměrnou rychlostí plňte plnicí otvor. Vzhledem k tomu, že kapusta obsahuje přes 90% tekutiny, je velmi málo zbytků.
Špenátová šťáva
(má vysoký obsah chlorofylu)
Špenát musí být čerstvý a křupavý. Povadlý špenát obsahuje velmi málo šťávy.
Příprava: Řádně špenát omyjte a přeberte.
Plnění: Stroj připravte k odšťavňování. Použijte stonky a listy. K docílení čisté špenátové šťávy není třeba předchozího homogenizování, jako u mnoha jiných druhů naťové zeleniny. Špenátovou šťávu můžete smíchat s karotkovou nebo celerovou šťávou.
Rajčatová šťáva
(významný zdroj vitamínu C) Rajčata by měla být zralá.
Příprava: Rajčata omyjte ve studené vodě a rozdělte na části, které dobře padnou do plnicího otvoru.
Plnění: Stroj připravte k odšťavňování. Rajčata se dají odšťavňovat daleko rychleji, než jiné druhy zeleniny. Přístroj odděluje jádra a slupky.
Tomatová šťáva se může podávat čerstvá, vařená, zadělávaná nebo zmrazená. Tomatovou šťávu můžete smíchat s čerstvou celerovou šťávou. (Celerová šťáva může být zmrazená, měla by se ale po rozmrazení a před použitím dobře promíchat.)
Upozornění: Rajčatová šťáva by se neměla uchovávat v kovových nádobách.
Bramborová šťáva
Druhy brambor: Přednostně nové brambory, sladké brambory nebo batáty.
Příprava: Nové brambory důkladně omyjte, neloupejte, případně rozkrojte a nakrájejte na vhodné kusy, které se vejdou do plnicího otvoru. Sladké brambory a batáty můžete volitelně oloupat.
Plnění: Připravte stroj k odšťavňování. Každý kousek bramboru odšťavněte zvlášť. U nových brambor nechte šťávu asi jednu minutu stát, aby se volné pevné látky mohly usadit na dně. Šťávu slijte, pijte ji čistou nebo smíchejte s mrkvovou šťávou.
Bramborová šťáva je výborný základ pro polévky.
Šťáva ze zelených fazolek
Druh fazolek: K dosažení co nejlepších výsledků použijte ne zcela zralé zelené fazolky.
Příprava: Fazolky důkladně omyjte jako k vaření a stáhněte vlákna. Pro lepší manipulaci fazolky přeřízněte napůl.
Plnění: Připravte stroj k odšťavňování. Naplňte plnicí hrdlo fazolkami a zatlačte plnicí zátkou dolů. Zelené fazole mohou být volitelně pro změnu použity s karotkou nebo růžičkovou kapustou.
Papriková šťáva
Použijte pouze čerstvé, křupavé papriky.
Příprava: Omyjte papriky a zbavte je jader, nakrájejte na vhodné kusy.
Plnění: Připravte stroj k odšťavňování. Papriky jsou velmi šťavnaté a mohou být odšťavněny velmi rychle.
Šťáva ze zeleného salátu
Druhy salátů: Salát musí být čerstvý a tvrdý. Použít můžete jakýkoliv druh salátu, jako je např. hlávkový salát, ledový salát nebo zahradní salát.
Příprava: Salát důkladně omyjte, hlávkový salát nakrájejte na vhodné kusy.
Plnění: Připravte stroj k odšťavňování. Zelný salát se odšťavňuje lehce. Přiměřeně plňte plnicí hrdlo plátky salátu.
Ředkvová (ředkvičková) šťáva
Druhy ředkví: K odšťavňování se hodí každý druh ředkví s výjimkou křenu.
Příprava: Ředkve důkladně omyjte a odkrojte nať asi O,5cm shora. Stonky se nedají použít.
Plnění: Připravte stroj k odšťavňování. Ředkve nebo ředkvičky vložte do plnicího otvoru a zátkou dotlačte.
Chřestová šťáva
Druhy chřestu: Odšťavňujte pouze mladý, tvrdý, čerstvý chřest, který ještě nenasadil na semena.
Příprava: Důkladně chřest omyjte a nařízněte některá tvrdá místa na spodním konci.
Plnění: Připravte stroj k odšťavňování a postupně vkládejte do plnicího otvoru. Smíchejte chřestovou šťávu volitelně s ostatními šťávami.
Řepná šťáva
Druhy řepy: Použít můžete všechny druhy řepy, pokud jsou mladé a jemné.
Příprava: Společně s 2cm kořene ukrojte nať, pak důkladně omyjte a nakrájejte na přiměřené kousky, neloupejte. Listy natě můžete také použít.
Plnění: Připravte stroj k odšťavňování. Odšťavňovat můžete vždy pouze jeden kus. Šťávu z řepy můžete míchat libovolně s jinými šťávami.
Okurková šťáva
Druhy okurek: K odšťavňování se hodí každý druh okurek. Použít byste měli pouze čerstvé, tvrdé okurky.
Příprava: Okurky okartáčujte, hořké konce odřízněte a rozřežte na vhodné díly. Slupku můžete úplně nebo částečně odstranit.
Plnění: Připravte stroj k odšťavňování. Okurky se dají odšťavňovat velmi lehce. Šťávu z okurek můžete libovolně míchat s jinými šťávami.
Šťáva z obilné trávy (osení)
Druh zeleniny: Čerstvě uříznuté obilné lístky.
Příprava: Namočte listy do vody.
Plnění: Odšťavňujte listy po menších dávkách.
Zdroj: www.homeopatie-lucie.cz
superpotraviny | ořechy | semínka | jedlé oleje | koření | sušené plody | přírodní sladidla | jedlé houby | zelené potraviny | přírodní šťávy | bezlepková dieta | ořechy | obiloviny | luštěniny | voda a nápoje | chia semínka | kešu | mandle | goji | Hairplus | přírodní šťávy | šungit | kokosový olej | RAW strava | Medik8 | doplňky stravy | AWA superfoods | Himalyo | lyofilizované ovoce