Nyní je velmi propagovaná tzv. RAW strava, která má základ v rostlinné stravě. Jsou však některé druhy ovoce a zeleniny, které mají více
výživných látek, pokud se vaří než v syrovém stavu. Je silně vžitá představa, že proces vaření zničí většinu výživných látek. Podívejme se na ty u kterých to neplatí?
- vaření rozbíjí buněčné stěny, uvolní se tak obsažené výživné látky
Rajčata
rajčata jsou zdrojem antioxidantu
lykopenu a to je právě ta látka, která tepelnou úpravou řajčat (dojde k narušení buněčné stěny) je tělem využita na maximum. Rajčata jsou ideální třeba na výrobu domácího kečupu a rajčatové polévky.
Více
Takto tepelně upravená rajčata můžeme kombinovat s
koření a dalšími
bylinami.
- řajče obsahuje až 4% lykopenu
Špenát
pro zpracování špenátu a jeho využití pro tělo je důležitá jeho správná příprava. Místo vaření je vhodné použít spaření, které zachová vitamin
B9 (kyselina listová) a
železo. Tyto látky podporují růst buněk a podporují reprodukční orgány.
Více
Chřest
chřest a dýně podobně jako rajčata mají pevnou buněčnou stěnu, která skrývá spoustu výživných látek např. vitaminy A, C a E nebo kyselina listová. Působením tepla povolí buněčné stěny a uvolní tyto látky, které se následně dostanou do těla.
Více
Dýně
V USA používají dýně na Helouvin, u nás po sklizni dýní je jejich místo na talíři. Dýňová polévka je velmi oblíbená, nejenže výborně chutná, ale

navíc obsahuje betakaroten stejně jako mrkev. Po tepelné úpravě se betakaroten lépe vstřebává. Využitelná pro zdraví jsou také dýňová semínka , která jsou zdrojem vitamínů skupiny B, E, A a minerálů.
Více o účincích dýňových semínek
Dýňová polévka - jak připravit?
Na másle nebo řepkovém oleji zpěníme cibuli a necháme zesklovatět, přidáme česnek a na kostky nakrájenou dýni ( druh Hokkaido se nemusí zbavovat slupky, ta změkne vařením ). Necháme chvíli smažit, přilijeme vodu, povaříme. Hmotu rozmixujeme, zalijeme šlehačkou a necháme opět povařit. Ingredience: 1 cibule, 1 stroužek česneku, 500 g dýně hokkaido, 1 l zeleninového bujónu, 1 smetana ke šlehání, 1 lžička másla. petržel, pažitka, 2 rohlíky
Mrkev
pokud mluvíme o mrkvi, většina z nás ji spojuje s obsahem
betakarotenu. Betakaroten propůjčuje mrkvím typické oranžové zabarvení. V těle se pak mění na
vitamin A, díky němuž dobře vidíme, máme zocelenou imunitu i zdravou pokožku.
Maximum ale z mrkve dostanete, pokud ji povaříte – zvýší se množství snadno vstřebatelného betakarotenu
- Mezi podobnou zeleninu, která tepelným zpracovám zvýší svoji výživnou hodnotu, můžeme zařadit také květak a brokolici.
Pokud tepelně upravuje zeleninu, je vhodné při její přípravě (vaření) použít tuky (olivový olej, avokádový olej, lněný, kokosový a řepkový olej)
, aby se v nich rozpustily v tucích rozpustné vitamíny. Doporučuje se zeleninu vařit celou ve velkém hrnci s vodou, protože může obsahovat až o 25% živin více, než zelenina nakrájená.
Jablka
pro uchování jablek se používá zavařování, které nám umožňuje konzumovat jablka i začátkem léta. Velmi oblíbené je použití jablek do štrůdlů a buchet. Na zimu si lze např. také usušit, jsou zdrojem vlákniny a dobře zasytí.
Více