Rajče

Rajčata (teplomilná plodina) obsahují vitamín B1, B2, B6, B9, C, E, K, provitamín A, lutein, zeaxantin a antioxidanty, z minerálních látek vápník, fosfor, železo, hořčík, jód, měď a draslík. Rajče po utrhnutí ještě nějakou dobu dozrává, sládne, získává výraznější aroma, sytější barvu – právě to jsou lykopeny. Proto je dobré skladovat je při pokojové teplotě nebo na slunci. Naopak skladováním v lednici právě lykopen rajčata ztrácí. Při tepelném zpracování rajčat a v kombinaci s tuky se využitelnost lykopenu zvýší téměř 5 x.

  • rajčata milují sluníčko a hodně vody
  • jsou velice citlivá na plíseň, proto je nutné zalivku provádět přímo ke kořenům, nikoliv na list
  • nejvhodnější je zavlažování za pomoci kapkovací hadice, tzv. kapkovou - kapénkovou závlahou

Rajčata

Rajčata a jejich účinky na zdraví:

  • detoxikace těla (i při konzumaci masité stravy)
  • 300g domácích čerstvých rajčat nám dodá denní potřebu vitamínu C
  • zácpa (zdroj vlákniny) a podporují trávení
  • čistí ledviny
  • pozitivně účinku u křečových žil
  • posilují imunitní systém
  • při zánětech močových cest
  • prevence infarktu
  • díky obsahu karotenu podporuje funkci mozku
  • posilují celý kardiovaskulární systém ( díky obsahu kália)
  • zpomalují proces stárnutí
  • podporují hubnoucí proces, mají nízký obsah kaloriíí (103 kj / 100 g)
  • účinné v prevenci a potírání nádorových buněk žaludku
  • zdroj lykopenů (antioxidant působí proti rakovině)
  • lykopen se nejlépe uvolňuje po povaření rajčat, ze syrových plodů se ho vstřebá v trávicím traktu minimum
  • chrání buňky kůže před negativními účinky UV záření (lykopen)
  • rajčata mají minimální energetickou hodnotu a neobsahují skoro žádné cukry
  • rajčatová šťáva jednou denně chrání tělo před chřipkou
Kolik sníme rajčat? Podle Českého statistického úřadu dosahovala jejich průměrná spotřeba v roce 1992 přibližně 7 kg, v roce 2016 ovšem již 12 kg.
Skladování: nejvhodnější je teplota lehce nad 10 stupňů, není vhodné je skladovat v lednici - ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti. 
 
Tip: pokud kupujete kečup v obchodu, sledujte obsah rajčat na 100 g a dále obsah škrobů, cukrů a soli.
 

Nevýhody rajčat z dovozu:

  • sklízejí se nezralá
  • pěstitelé kvůli úspoře nákladů používají většinou pro ochranu rostlin chemické prostředky
  • aby přežila cestu, jsou ošetřována chemickými látkami
  • bývají bez chuti a bez vůně - bývají geneticky modifikované
  • ztrácejí obsah cenných látek
  • často se pěstují v hydropóniích (nejsou pěstovány v půdě, ale v kokosového substrátu, živném roztoku a dešťové vodě)
  • putují tisíce kilometrů ke spotřebiteli - velkopěstírny v jižních státech Evropy a  severní Afriky
  • nepodporují naše pěstitele.
  • dovozová nečerstvá rajčata mají za sebou tisíce kilometrů v uzavřených kamionech, kde během cesty dozrávají, což se projeví nejen na chuti, ale i na zdravotních benefitech
  • na chuti rajčat se nejvíce projevuje stádium zralosti při sběru a odrůda.
  • výhodou naopak je, že jsou k mání celý rok

Rajčata z domácí zahrádky jsou bezesporu to nejlepší, co můžeme svému zdraví dopřát. Přiznejme si ale, že jsme si zvykli na stav, kdy je zelenina na pultech obchodů celých 12 měsíců. Nicméně rajčata dovezená z velkopěstíren z jižních států Evropy a ze severní Afriky nejsou často příliš chutná a navíc pěstitelé kvůli úspoře nákladů používají většinou pro ochranu rostlin chemii a pesticidy.

„Aby rajčata přežila dlouhý transport, je nutné je sklízet nezralá – zelená. Plody následně zčervenají v kamionu a ve skladech, ale chuť a vůně je nenávratně ztracena.

Skladování: „Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Od našich předků víme, že sklízeli rajčata, která nestihla dozrát a nechávali je v místnosti tzv. dojít (zelená rajčata po čase zčervenala a přesto měla stejnou chuť jako zralé plody)

TIP: Rajčatový salát

umytá a nakrájená rajčata na kroužky si vložte do misky. Přidejte nakrájenou mozzarellu na kostičky(plátky, prolisovaný česnek, nakrájenou cibuli, polijte kvalitním rostlinným olejem, osolte, přidejte pepř, kurkumu a promíchejte.

Článek: Proč dnešní rajčata nemají chuť?

Staré odrůdy, které se pěstují a prodávají lokálně, v malém měřítku, tímto problémem totiž netrpí.

Vzhledem k faktu, že rajčata prošly genetickým procesem, který byl zaměřem na barvu, velikost, výnost a časovou stabilitu, došlo díky těmto prioritám k eliminaci chuti (neobsahují min. třináct těkavých sloučenin, které dodávají červeným rajčatům jejich unikátní chuť) a část výživných látek.

Jak uchovávat rajčata po delší dobu (metody konzervace)

  • zmrazení - nakrájet nebo rozmixovat a následně v sáčcích zamrazit
  • zavaření - nakrájet na čtvrtky, dát do sklenice a jednoduše zavařit (lykopen se teplem neničí, je naopek lépe vstřebatelný, nejlépe za přítomnosti nějakého tuku), rajčata si zachovají svou původní chuť
  • domácí rajčatový protlak - nakrájená rajčata lze péct v troubě nebo vařit. můžete ochuťit bylinkami, solí, cukrem, česnekem a olivovým olejem., před dávkováním do sklenic hotový protlak propasírujte přes cedník, zbavíte ho tím nežádoucích slupek. 
  • sušení - nakrájejte rajčata na čtvrtky a nechte usušit na čestvém zduchu na slunci, potom dejte sušená rajčata do sklenice nebo je naložte do olivového oleje se stroužkem česneku

Nakládaná sterilizovaná rajčata

Rajčata pečlivě omyjte a nakrájejte je na poloviny nebo čtvrtky. Naskládejte je do sklenic a nebojte se přitlačit, aby se tam něco vešlo. Sklenice pak zavíčkujete nebo zašroubujete. Do sklenic skutečně nic nepřidáváme, žádné přísady a ani nálev, ani čistou vodu. Rajčata pak ve sklenicích sterilujeme na 90 °C po dobu 30 minut. Rajčata se po otevření sklenice dají velice lehce oloupat a díky přirozené chuti je můžete použít do jakéhokoliv jídla, kam rajčata patří.
 

Rajčatová pasta

Pastu připravujeme bez veškeré přísady. Pěkná zralá rajčata necháme dobře na kamenném kuthanu rozvařit, až se jich slupky stáčejí v kornoutky. Pak je prolisujeme sítem a kaši tím získanou povaříme do husta. Lijeme ještě za tepla do láhví od piva nebo od sodovky, dobře uzátkujeme (ještě teplé) a zalijeme voskem. Někdo dá navrch pod zátku špetku salicylu. Takto uchované pasty je možno užíti k přípravě polévek i omáček.

Kečup

Kečup připravujeme podobně jako pastu. Ale prolisovanou kaši smísíme s libovolným kořením a znovu vaříme, můžeme ještě jednou procedit a pak teprve ukládáme do lahví. Kečup je tedy pasta silně kořeněná. Dává se do něho ustrouhaná cibule, dvě lžíce hořčice, strouhaný křen, mletý zázvor, pepř, muškátový oříšek, paštikové koření – vše podle libosti – někdo dává i tymián a maloučko prášku z jalovcových zrnek. Kečup se dává v lahvičce na stůl ke všem jídlům masitým, studené pečeni, uzenému, apod.

V poslední době se doporučuje učiniti si zásobu smíšené zeleniny, naložené v octě: hodí se v zimě k obložení masa a pod různé druhy pečeně a přichází vhod zvláště tehdy, nemá-li právě hospodyně času pro dlouhou přípravu jídel.“ Pro zavařování v octě se přitom dle redakce časopisu nejvíce hodila mrkev, celer, petržel, malé cibulky, okurky, ředkvičky, malá tvrdá rajská jablíčka, bílé fazole, květák a brukev.

Nicméně bylo třeba dbát na to, že každé „má své“ a vše se nepřipravuje k zavaření stejným způsobem. „Květák rozebereme na malé růžičky, z mrkve, petržele, celeru a brukve nakrájíme koláčky nebo špalíčky, po případě nakrájíme ozdobné hvězdičky pomocí tvořítek nebo různých ozdobných nožů. Rajská jablíčka, cibulky, ředkvička zůstanou celé. Každý druh zeleniny se vaří zvláště 5 – 10 minut ve vařící slané vodě (zelenina nesmí býti měkká). Cibulky povaříme v mléce, aby nebyla příliš ostrá, ředkvičku vůbec nevaříme, naložíme ji syrovou; musí se však před tím aspoň na 24 hodin nasolit.“

více

 

Diskusní téma: Rajče

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Rajče

Dovozová rajčata

12.07.2017 22:08
Podle Českého statistického úřadu dosahovala jejich průměrná spotřeba v roce 1992 přibližně 7 kg, v roce 2016 ovšem již 12 kg. Jedná se také o zeleninu, za kterou Češi ročně utratí nejvíce peněz. rajčata a jejich účinky na zdraví rajčata jsou zdrojem lykopenu Nevýhody rajčat z...

Články superpotraviny

Víte co je TEFF

13.03.2016 13:32
Milička habešská neboli  trpasličí proso? Ano to je TEFF!  Teff je bezlepková pseudoobilovina, která je alternativou rýže, kuskusu ne bulguru. Společně s quinou patří teff nezi nejvýživnější obiloviny na světě. Je výborná pro svoje složení a účinky pro sportovce, těhotné ženy, celiaki a...

Jinan dvoulaločný

07.03.2016 00:56
Jinan nebo Ginkgo biloba je vyjímečný pomalurostoucí mohutný strom, který může mít stáří až 1000 -2000 roků. Jinan, má pravděpodobně původ v Číně a Japonsku, kde se vyskytoval již v druhohorách v době dinosaurů ( vývojový přechod mezi jehličnatými a listnatými stromy ) , Jeho zajimavě...

Kešu oříšky

26.02.2016 00:05
Ořechy lahodné jemné chuti a máslové konzistence rostou na až 12 m vysokých stromech jménem Ledvinovník západní. Oříšek je zavěšený v tvrdém pouzdře na dužině, kterému se říká kešu jablko. Dostat semeno z tohoto plodu je velmi náročné. Obvykle si pomáhají pražením, ale pokud kupujete lifefood kešu...

Kakao

13.02.2016 22:15
snad každý z nás má rád čokoládu. A více z jaké látky je čokoláda vyrobena? Je to superpotravina jménem kakaový bob, který je zdrojem bioaktivních živin a právem je označovám za absolutní hvězdu superfoods. Pokud kakaové boby zahřejeme nad teplotu 42 stupňů zničí se řada výživných látek. Obvyklá...

Sezamová semínka

13.02.2016 00:18
Obsahují 50 % nasycených mastných kyselin, 22 % proteinů, 16 % sacharidů a 9 % vlákniny Skládají se také z minerálů jako je fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a vitamínů E, B1, B2, B3, B5 a B15 a karotenů, B1 – thiamin, B2 – riboflavin, B3 – niacin,     Léčivé účinky...

Jak snížit příjem cukru

21.01.2016 11:32
Moderní potravinářský sektor používá více cukru, než jste skutečně potřebujete. Rafinovaný cukr je nežádoucí a nadměrné množství může vést k četným komplikacím a zdravotním problémům. Naštěstí existují způsoby, jak snížit příjem cukru sami. Pravidelně každý rok představuje výzkum v oblasti...

Zeleninový smoothie

13.01.2016 23:20
Jak připravit zeleninovou snídani nebo oběd použité suroviny:-, listový salát, rukola, kapusta, kmladé výhonky pampelišky nebo kopřiv. Proč připravit smoothie? zelenina je tvrdá, a rozmixováním můžeme konzumovat kašičku důkladně rozkousat min. 30-40x aby došlu k co nejlepšímu trávení použitých...

Léčivé koupelové soli

11.01.2016 00:14
Sůl v potravinách ve větších množstvím není pro tělo zdravá opakem je sůl koupelová, která se používá na tělo a skvěle působí na uvolnění a při detoxikaci organismu. Bylinnou koupel si však můžeme připravit sami doma a naložit se po práci do horké vany. Jak na to? Jakou sůl pro tuto koupel...

Konopný olej

05.01.2016 16:11
Jaké má konopný olej účinky? je specifikovaný jako jeden z nejzdravějších má z hlediska poměrného zastoupení nenasycených mastných kyselin omega-6: omega-3 3:1 ideální složení po lněném oleji (55% omega-3) má druhý nejvyšší obsah omega 3, celkově obsahuje přibližně 20% omega 3 z toho...

Co vám chybí v těle vám prozradí chutě!

03.01.2016 18:33
také se vám stává, že vás postihne neodolatelná touha po sladkém nebo nezdravém jídle? Nedodržujete - li přesně vyvážený jídelníček, pak nejspíše víte, co máme na mysli. Organismus takto vysílá SOS signály, aby dostal, co potřebuje. A často vítězí, protože my nemůžeme odolat. Chuť na sladké pokud...
<< 14 | 15 | 16 | 17 | 18 >>